начало

Адвокатка е била задържана, докато защитава ЧСИ Адвокатка е била задържана, докато защитава ЧСИ

Иск за неизплатено труд.възнаграждение-бруто или нето

Поставяне и решаване на правни казуси
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Иск за неизплатено труд.възнаграждение-бруто или нето

Мнениеот Александра » 17 Сеп 2005, 17:51

Здравейте! Колебая се дали е правилно, когато тъсим незаплатено труд.възнаграждение, да посочваме в петитума брутния размер, след като служителят няма право върху дължимите здравни и социални осигуровки /дължими са към НОИ и той следва да си ги търси, и то от фирмата... /. Аз така мисля - че за да ни се уважи иска изцяло, трябва да претендираме нетото.

От друга страна пък, в хипотези при които работодателят вече съществува само юридически, но не развива дейност, има риск тези осигуровки изобщо да не бъдат внесени от него и може би е по-добре служителят сам да си ги внесе....., когато си вземе парите.

Предварително благодаря за съветите.
Александра
 

Мнениеот Александра » 17 Сеп 2005, 19:34

Няма ли компетентни в материята... :(
Александра
 

Мнениеот Гост » 17 Сеп 2005, 23:20

Александра написа:Няма ли компетентни в материята... :(
Гост
 

Мнениеот ludiq Max » 17 Сеп 2005, 23:43

tuk ne sam v svoi vodi ....no az bix pretendiral palniqt razmer i ako klienta ti ima interes moje da gi vnese i da se predstavi dokumenta.....

uspex !
ludiq Max
 

Мнениеот Александра » 17 Сеп 2005, 23:50

Благодаря за мнението! И аз тук не съм в "свои"
Александра
 

Re: Иск за неизплатено труд.възнаграждение-бруто или нето

Мнениеот Гост » 18 Сеп 2005, 13:53

Александра написа:Здравейте! Колебая се дали е правилно, когато тъсим незаплатено труд.възнаграждение, да посочваме в петитума брутния размер, след като служителят няма право върху дължимите здравни и социални осигуровки /дължими са към НОИ и той следва да си ги търси, и то от фирмата... /. Аз така мисля - че за да ни се уважи иска изцяло, трябва да претендираме нетото.

От друга страна пък, в хипотези при които работодателят вече съществува само юридически, но не развива дейност, има риск тези осигуровки изобщо да не бъдат внесени от него и може би е по-добре служителят сам да си ги внесе....., когато си вземе парите.

Предварително благодаря за съветите.
Гост
 

Re: Иск за неизплатено труд.възнаграждение-бруто или нето

Мнениеот донна2 » 18 Сеп 2005, 14:37

Предира се това възнаграждение ,което е по трудовия договор ,
ИСКА СЕ експертиза която определя колко са данъците удръжките и това което следва да се получава чисто . Така че работника получава само чистото без удръжките ,работодателя следва да внесе другите суми .
Ако не поискате такава експертиза .....работодателя може да направи удръжките и да плати само това което е без осигуровки /говоря за доброволно плащане след като има решение по делото/,но ако не се разберете доброволно тогава, ако се стигне до изпълнително дело става кофти съдия изпълнителя се интересува само от сумата в ИЛ ,а не от това колко са осигуровки и колко чисто след приспадането следва да се получи/но да му мисли работодателя той предполагам ще си наеме адвокат/ .
Служителя сам не може да си внесе осигуровките ,те не са негово задължение ,работодателя отговаря за тяхното внасяне ,затова си има НОИ и ревизия .
донна2
 

Мнениеот Гост » 18 Сеп 2005, 14:52

при наличие на трудов договор,дължимите към НОИ и НЗОК ще бъдат търсени по административен ред,дори ако ЮЛ вече не осъществява д-ст.
Гост
 

Мнениеот Александра » 18 Сеп 2005, 15:15

Благодаря ви!!!

Сега ми е по-ясно как се процедира. И мисля, ако правилно съм ви разбрала, че в крайна сметка ще е дори по-лесно, ако направо поискаме нетото. Защо мисля така:

В нашия случай служителите разполагат със служебни бележки, издадени от работодателя, с точно посочване на неизплатените труд.възнаграждения след приспадането на осигуровките.

Това прави излишно претендирането на заплатите-бруто и последващото назначаване на експертиза, която все пак си е разход /дори и след осъждането на ответника той да поеме тези разноски/....

Същевременно ще си спестя едно сигурно изменение на иска/намаляване/ с оглед експертизата, което е неизбежно в случая когато претендирам заплатите -бруто.

Правилно ли е това?
Александра
 

Мнениеот Александра » 18 Сеп 2005, 15:32

Само да уточня-за ответника никой няма да се яви, защото не са вече в БГ. Така че само от наша страна ще има доказване.

Наложили сме вече обезп.запор, но съм го поискала за заплатите-нето. И тези дни отново се затормозих да не би да съм сбъркала.

Простете, ако ви се струва глупаво, но освен с книгите и вас, от другаде не мога да търся помощ.
Александра
 

Мнениеот донна2 » 18 Сеп 2005, 16:25

Пишете ,че служителите разполагат със служебни бележки, издадени от работодателя, с точно посочване на неизплатените труд.възнаграждения след приспадането на осигуровките.А защо не поискате направо на базата на тия служебни бележки да ви издадат изпълнителен лист.
донна2
 

Мнениеот Гост » 18 Сеп 2005, 16:41

след като разполагате със слежебни бележки и лицата,които представлявате не оспорват размера на дължимите възнаграждения, претендирате тях.Отношенията,които съществуват между работодателя и данъчните и осигурителни институции са на власт и подчинение се уреждат по друг ред.
Гост
 

Мнениеот Александра » 18 Сеп 2005, 17:02

Когато стана ясно, че няма да платят и се изнасят, си помислих за този вариант-направо изпълнителен лист. Още тогава ги бях посъветвала да се опитат да споразумеят за залог на имущество от офиса, но шефката категорично отказала. Започнаха да изпразват офиса после, по сметките без пари.

Страхувах се с този изпълнителен лист да не се забавят нещата - беше точно в началото на съд.ваканция, а от стажа в съда си спомням, че все бавеха тия определения за изп.листове.

Затова направихме обезпечение на бъдещи искове.
Александра
 

Мнениеот Александра » 18 Сеп 2005, 17:18

Отново искам да ви благодаря за вниманието, което ми отделяте!

Това обезпечение ни отне общо взето 2 седмици от молбата до запора. Т.е. наистина стана по-бързо.

Сега на практика исковете няма начин да не ги предявя, ако искам да запазя запора. Вярно, от страна на работодателя няма никой, но вещите се намират в чужда сграда, от чиято страна пък имат неплатени наеми и те са разчитали да разпродадат това, което ние запорирахме..., но ние ги изпреварихме.

При това положение аз поне не знам как може да стане да искам изп.лист и същевременно да водим делото.

Ако оттегля исковете запора отпада автоматично и, знам ли, ако тези хора с неплатения наем се усетят .... току виж разпродали вещите, докато ние се разправяме с изпълнителния лист....
Александра
 

Мнениеот Александра » 18 Сеп 2005, 17:43

Нещата понастоящем са така:

Наложен е обезпечителен запор, условие за чието запазване е да предявя твърдените бъдещи искове. От друга страна, имам несъд.изп.основание и мога да искам изпълнение.

Мисля, че няма как - трябва да избера едно от двете, че не може едновременно, защото целта на несъд.изп.основание е да се спести делото, т.е. ако след пускането на исковата молба, изведнъж кажа-дайте ми изпълнит.лист-съдът ще каже-добре, но прекратяваме делото поради липса на правен интерес. Тогава запорът ми пада и трябва да се моля да не се усетят другите кредитори, които веднага биха разпродали вещите, още преди нашето изпълнение да започне....

Така мисля, но дали пак не съм прочела нещо.... :roll:
Александра
 

Izplist

Мнениеот shisha » 18 Сеп 2005, 17:55

ne znam kak e pri vas no va nashia sad kogato se izvajda izpalnitelen list na tova osnovanie ne6tata stavat do sedmica. Mojelo e da probvate. Daje aktat, s koito se izdava izp.list stava ot dejuren sadia, vse pak v razli4nite sadili6ta e razli4no. Sega 6te vi se zabaviat ne6tata s ogled fakta 4e 6te izslu6vate expertiza, no pone si imate zapor! UspeH! Vinagi tarsite brutnata suma, a kato niam koi da ospori moje y da zloupotredbite y da tvardite za pove4e meseci, naprimer edin pove4e da vidite kakvo shte stane. Y bez tova niama opasnost otvetnika da pretendira raznoski 6tom niama da se iavi. Vinagi triabva da se opitva spored men.
shisha
 

Мнениеот Александра » 18 Сеп 2005, 18:30

Ей, за това не помислих! Че може за труд.възнаграждения да са по-бързи...уф!!!

Ами аз имам предвид СРС, но наистина изп.листове, които се бавеха, не бяха за ТД. Ако наистина по тези молби, се спазва срока, може би да пробвам..., но малко рискувам обезпечението....докато и съдия-изпълнителя се задвижи.

Май не ми стиска :(
Александра
 

Мнениеот Александра » 18 Сеп 2005, 18:36

Като че ли ще оставя нещата така. Експертиза всъщност няма и как да се назначи, защото цялата документация е изнесена. Надявам се съдът да приеме доказването с тези служебни бележки за пълно... Благодаря за мнението!
Александра
 

Мнениеот донна2 » 18 Сеп 2005, 18:54

Е след като е по съдебен ред -по реда на бързото производство ,ИСКАЙТЕ лихви за забава /за лихвите трябва да уточните за всяко едно месечно възнаграждение от кой момент почват да текат до окончателното изплащане на сумите /
донна2
 

Мнениеот Александра » 18 Сеп 2005, 19:08

Благодаря ти, Донна. За лихвите обаче няма смисъл. Няма от къде да ги вземем тия пари, дори и да ги осъдим. За какво да се блъскаме. Знаеш ли за кой става дума-спомняш ли си за темата за представителството на чуждестранно ЮЛ? Е същите са. Тези немци са вече в несъстоятелност-всичко е блокирано, а в България няма нищо-само компютрите и мебелите в офиса са изоставили. После да искаме изпълнение от Германия-дълга и широка ще стане с тези лихви. Те заплатитите и обезщетенията /и за тях има запор/ като се съберат, пак е добре и само тях да получат.
Александра
 


Назад към Взаимопомощ


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 46 госта


cron