начало

Пленумът на ВСС стартира втора процедура за избор на шеф на ВАС Пленумът на ВСС стартира втора процедура за избор на шеф на ВАС

Осигуровки на принципал на трудов договор в друга фирма

Казуси по търговско право. Търговска регистрация
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Осигуровки на принципал на трудов договор в друга фирма

Мнениеот gugutkov » 25 Сеп 2017, 22:49

Здравейте,
Нает съм на постоянен трудов договор в друга фирма.
Предстои ми да регистрирам собсвена фирма, в която ще изпълнявам и роляна на управител.
При положение ,че текущият ми работодател ме осигурява, необходимо ли е да внасям осигуровки в новооткритата фирма (ако да, какви) ?
gugutkov
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 25 Сеп 2017, 22:37

Re: Осигуровки на принципал на трудов договор в друга фирма

Мнениеот ivanov_p » 26 Сеп 2017, 10:07

Плащаш до разликата между осигуряването при другия работодател и максималния осигурителен доход. Мое мнение.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4503
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Осигуровки на принципал на трудов договор в друга фирма

Мнениеот jhoro » 26 Сеп 2017, 15:24

ivanov_p написа:Плащаш до разликата между осигуряването при другия работодател и максималния осигурителен доход. Мое мнение.

Според мен не е точно така! А и според КСО
Чл. 4. (1) Задължително осигурени за общо заболяване и майчинство, инвалидност поради общо заболяване, старост и смърт, трудова злополука и професионална болест и безработица по този кодекс са:
7. управителите и прокуристите на търговски дружества, на еднолични търговци, на техните клонове и на клоновете на чуждестранни юридически лица, членовете на съвети на директорите, на управителни и надзорни съвети и контрольорите на търговски дружества, синдиците и ликвидаторите, както и лицата, работещи по договори за управление на неперсонифицирани дружества и лицата, на които е възложено управлението и/или контролът на държавни и общински предприятия по глава девета от Търговския закон, техни поделения или на други юридически лица, създадени със закон;
(3) Задължително осигурени за инвалидност поради общо заболяване за старост и за смърт са:
1. лицата, регистрирани като упражняващи свободна професия и/или занаятчийска дейност;
2. лицата, упражняващи трудова дейност като еднолични търговци, собственици или съдружници в търговски дружества и физическите лица - членове на неперсонифицирани дружества;
4. регистрираните земеделски стопани и тютюнопроизводители;
Осигурителни вноски и осигурителен доход
Чл. 6.
(8) Осигурителните вноски за лицата по чл. 4, ал. 3, т. 1, 2 и 4 са за сметка на осигурените лица и се дължат авансово: върху месечен осигурителен доход между минималния и максималния месечен размер на дохода, определен със закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за съответната година.
(9) Окончателният размер на месечния осигурителен доход за лицата по ал. 8 се определя за периода, през който е упражнявана трудова дейност през предходната година въз основа на данните, декларирани в справка към годишната данъчна декларация по Закона за данъците върху доходите на физическите лица, и не може да бъде по-малък от минималния месечен осигурителен доход и по-голям от максималния месечен осигурителен доход. Окончателните осигурителни вноски се дължат от осигурените лица върху годишния осигурителен доход в размерите за фонд "Пенсии" и за допълнително задължително пенсионно осигуряване и в размерите за фонд "Общо заболяване и майчинство" за самоосигуряващите се лица, които са избрали да се осигуряват в този фонд в срока за подаване на данъчната декларация. Годишният осигурителен доход се определя като разлика между декларирания или установения от органа по приходите при условията и по реда на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс облагаем доход от упражняване на трудова дейност и сбора от доходите, върху които са внасяни авансово осигурителни вноски. Когато с данъчната декларация за предходната година са декларирани доходи, получени за извършена дейност през минали години, или е определен с влязъл в сила ревизионен акт по Данъчно-осигурителния процесуален кодекс по-висок или по-нисък облагаем доход, лицето подава и коригираща справка за осигурителния доход за съответната година.
(11) За лицата, които получават доходи от дейности на различни основания по чл. 4, осигурителните вноски се внасят върху сбора от осигурителните им доходи, но върху не повече от максималния месечен размер на осигурителния доход, по следния ред:
3. осигурителен доход като еднолични търговци, собственици или съдружници в търговски или в неперсонифицирани дружества, упражняващи свободна професия и/или занаятчийска дейност, регистрирани земеделски стопани и тютюнопроизводители;

Тоест - като управител на фирма си избирате число м/у минималния и максималния доход (втория - намален с брутната ви заплата). Най-вероятно ще е минималния. Всеки месец си (до)внасяте осигурителните вноски. След приключване на годината, попълвате годишна данъчна декларация и изчислявате дали ще довнасяте.
Пп.
Минималният месечен размер на осигурителния доход за самоосигуряващите се лица, които не са упражнявали дейност през 2015 г., както и за започналите дейност през 2016 г. и 2017 г. е 460 лв.
Минималният месечен размер на осигурителния доход за регистрираните земеделски стопани и тютюнопроизводители е 300 лв.
Максималният месечен размер на осигурителния доход за самоосигуряващите се лица за 2017 година е 2600 лева.
Осигурителен доход
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58


Назад към Търговско право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Bing [Bot] и 29 госта


cron