начало

ЕСПЧ: Дисциплинарните съдилища на адвокатурата отговарят на изискванията за независимост и безпристрастност ЕСПЧ: Дисциплинарните съдилища на адвокатурата отговарят на изискванията за независимост и безпристрастност

обжалване

Дискусии и казуси в областта на административното право и процес
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


обжалване

Мнениеот verave » 03 Фев 2009, 11:51

Областн управител обжалва определение на АС, с което е прието, че искането на наследници за обезщетение за репресиран е основателно и подадено в срок. В писмо до наследниците е даден три дневен срок за подаване на жалба до ВАС срещу жалбата на областния управител. Въпросът ми е: Задължително ли е наследниците да обжалват жалбата на обл. управител подадена до ВАС? Каква е процедурата след даване ход на делото по жалбата на ОУ до ВАС?
Ще бъда много благодарна на всеки, който може да ми даде информация по тези въпроси!!!!!!!
verave
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 03 Фев 2009, 11:38

Re: обжалване

Мнениеот system » 03 Фев 2009, 12:07

Нека изясним термините. Първо, жалбата не се "обжалва". Ако областният управител е подал до ВАС жалба срещу акт на административния съд, Вие може да подадете отговор по тази жалба (ако актът на съда е определение, обл. управител е подал "частна" жалба по реда на глава ХІІІ от АПК).
Така, както описвате акта на съда, явно става дума за определение, с което искането е прието за подадено в срок и процесуално допустимо. Ако определението е в този смисъл, то не подлежи на обжалване. На обжалване пред ВАС подлежи или (евентуално) определение, с което жалбата се оставя без разглеждане, или крайният акт (решение) на адм. съд по съществото на спора.
Колега адвокат би Ви помогнал много повече по случая.
system
Активен потребител
 
Мнения: 1873
Регистриран на: 22 Ное 2007, 10:34

Re: обжалване

Мнениеот plamen_penev » 03 Фев 2009, 13:12

verave:
Задължително ли е наследниците да обжалват жалбата на обл. управител подадена до ВАС?

Макар и в значителна степен мъгляво, уважаемият system ви е изяснил процедурата. Аз ще се опитам да ви го кажа по-просто:
Съдът се е произнесъл с някакво определение, което не се е харесало на областния управител. По тази причина той е обжалвал (с частна жалба) това определение. АС чрез писмото си до вас ви уведомява, че такава частна жалба е подадена и трябва да ви е изпратил самата частна жалба. Преди АС да я препрати заедно с цялата папка до ВАС, което е негово задължение, ви дава възможност да представите личното си мнение за тази жалба, което мнение заедно с всички документи да бъде отчетено от върховните съдии при постановяване на техния акт. Нормално е да представите някакво "становище" по частната жамба - не "да я обжалвате". Ваше право и във ваш интерес е да представите становище, но това изобщо не е задължително.
В случая не ви трябва адвокат. Каквото и да ви разправят, частната жалба е спор между съда и страна по делото, а не между двете страни и се разглежда в закрито заседание от състав на ВАС. Вие нямате задължения в случая, но може да имате интереси и за това са ви дали онези 3 дни.
plamen_penev
Активен потребител
 
Мнения: 1388
Регистриран на: 13 Май 2007, 17:01
Местоположение: Пловдив

Re: обжалване

Мнениеот verave » 04 Фев 2009, 10:06

Много Ви Благодаря за отговорите и за бързата реакция на публиккацията.
plamen_penev - благодаря Ви, за разбираемото обяснение. Чак сега ми стана ясно. ПОЗДРАВИ!!!!
verave
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 03 Фев 2009, 11:38


Назад към Административно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 23 госта


cron