начало

Парламентът за пети път не успя да си избере председател Парламентът за пети път не успя да си избере председател

доказване-спешно

Поставяне и решаване на правни казуси
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


доказване-спешно

Мнениеот d » 23 Ное 2004, 10:53

Колеги, ако представя в съда акт като доказателство за извършена работа без документите, които са неразделна част от него, но въз основа на които са направени констатациите в него и противната страна ми изиска тези документи, а аз не ги представя, този акт ще има ли пълна доказателствена сила?
d
 

Re: доказване-спешно

Мнениеот snejka » 23 Ное 2004, 12:17

Зависи какво сте предвидели в договора, който урежда отношенията Ви. Ако сте уговорили, че приемането на работата става на етапи с издаването на съответните документи, то при евентуално оспорване на акта, с който е приета работата, можете да докажете, че същата е идвършена напълно или до съответния етап само като представите тези документи. Ако нямате договор или в него не е предвидено наличието на документи като основание за приемането, респ.доказването на работата, то в този случай са допустими всички доказателствени средства, вкл и свид.показания.
snejka
Младши потребител
 
Мнения: 15
Регистриран на: 18 Окт 2004, 08:25

Re: доказване-спешно

Мнениеот boba » 23 Ное 2004, 13:20

Да, но не и свидетелски показания за суми над 1000 лева - чл.133, ал.1, б."в" от ГПК.
boba
 

Re: доказване-спешно

Мнениеот richter » 23 Ное 2004, 14:36

Малко не върви да се говори за пълна и друга (например "непълна") доказателствена сила на акта.
Ако актът е подписан и от другата страна и това не се оспорва (или се оспорва, но процедурата по чл.154 ГПК не бъде проведена успешно), шансовете да бъде кредитиран от съда са много големи.
Все пак е добре убедително да бъде обяснено и доказано защо документите, въз основа на които е съставен актът, не се представят (напр. че са откраднати или унищожени). Неизпълнението на задължението по чл.152 не води автоматично до изводи, които да са във вреда на страната, която не е изпълнила това задължение. Защото - чл.128 ал.2 ГПК - с оглед на обстоятелствата по делото съдът МОЖЕ да приеме за доказани фактите, относно които станата е създала пречки за събиране на допуснати от съда доказателства.
Тоест съдът следва да обсъди останалите доказателства и доводите на страните, след което да прецени дали да приложи или да не прилага - условно казано - "санкционната" норма на чл.128 ал.2 ГПК.
richter
Младши потребител
 
Мнения: 13
Регистриран на: 03 Юни 2004, 15:29

Re: доказване-спешно

Мнениеот d » 23 Ное 2004, 15:53

Разсъжденията ми почиват на това, което съм чела за акта за начет - че има презумптивна доказателствена сила, ако е надлежно документиран.
d
 

Re: доказване-спешно

Мнениеот richter » 23 Ное 2004, 17:56

Аха, вече е ясно за какъв акт става дума.
richter
Младши потребител
 
Мнения: 13
Регистриран на: 03 Юни 2004, 15:29


Назад към Взаимопомощ


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 45 госта


cron