начало

Административен съд-Варна е домакин на благотворителен коледен базар Административен съд-Варна е домакин на благотворителен коледен базар

Ползва ли се със СПН, признато на ответника възражение, че а

Поставяне и решаване на правни казуси
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Ползва ли се със СПН, признато на ответника възражение, че а

Мнениеот Крис » 27 Яну 2006, 15:42

акта на ищеца е невалиден в мотивировъчната част на решението. Иска обаче е уважен като основателен на друго основание от съда, липсващо в основанието на иска. Както и да е, според мен, ако другото основание липсваше, иска щеше да се отхвърли като неоснователен, поради което обявената невалидност би трябвало да се ползва със СПН по влязло в сила решение, макар че не е предмет на решението, но е отговор на възражението на ответника, което е по същество установителен иск.
Крис
 

Мнениеот Никой » 27 Яну 2006, 15:47

Съдът няма право да се произнася по основание, което не е посочено в исковата молба на ищеца.
Никой
 

Re: Ползва ли се със СПН, признато на ответника възражение,

Мнениеот 11111 » 27 Яну 2006, 16:22

Крис написа:акта на ищеца е невалиден в мотивировъчната част на решението. Иска обаче е уважен като основателен на друго основание от съда, липсващо в основанието на иска. Както и да е, според мен, ако другото основание липсваше, иска щеше да се отхвърли като неоснователен, поради което обявената невалидност би трябвало да се ползва със СПН по влязло в сила решение, макар че не е предмет на решението, но е отговор на възражението на ответника, което е по същество установителен иск.

:shock:
11111
 

Мнениеот Гост » 27 Яну 2006, 19:03

Никой написа:Съдът няма право да се произнася по основание, което не е посочено в исковата молба на ищеца.


Да, ама в случая се е произнесъл (ВКС) и имаме влязло в сила решение.
Въпросът ми е: след като съда в мотивите на решението си е заявил (в отговор на възражение на ответника), че от Н.А. еди кой си не произтичат удостоверените в него права, то това дали се ползва със СПН и дали това уважено възражение на ответника следва да се разглежда като установителен иск?
Тук интересното е, че ищеца ползва същия акт за нов иск по предмет, който не е бил предявен в предходното дело (земя) (първоначлния иск е за сгради).
Можем ли да приемем, че уваженото възражение на ответника по първото дело, че Н.А. е невалиден, заявяно в мотивите на ВКС, е произнасяне по установителен иск заявен от страна на ответника и се ползва със СПН за да се противопостави на втория иск като недопустим (или неоснователен)?
Гост
 

Мнениеот nezret » 27 Яну 2006, 19:55

Колегата е прав, съдът няма право да се произнася по непредявен иск,решението е недопустимо и като такова подлежи на отмяна.Водещ принцип в гражданският процес е диспозитивното начало чл.2ГПК.
nezret
Потребител
 
Мнения: 635
Регистриран на: 19 Фев 2003, 00:39
Местоположение: София


Назад към Взаимопомощ


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 20 госта


cron