начало

ЕСПЧ: Дисциплинарните съдилища на адвокатурата отговарят на изискванията за независимост и безпристрастност ЕСПЧ: Дисциплинарните съдилища на адвокатурата отговарят на изискванията за независимост и безпристрастност

ЗУТ и незаконно строителство

Поставяне и решаване на правни казуси
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Мнениеот Гост » 11 Яну 2006, 10:40

какво става обаче, ако не си построил нещото, което 10 години си владял и после се издаде АДС като вътре няма и една дума за право на строеж и как е придобито. Предполагам, че като се издава акт за собственост за даден строеж поне трябва да се впише това в него.
Гост
 

Мнениеот steli_na » 11 Яну 2006, 14:43

Естествено, че няма как да придобиеш по давност правото на строеж, без да го упражниш. След като го упражниш, то се трансформира в право на собственост върху сградата, която по - късно след изтичането на придобивния давностен срок прехвърляш с правото на строеж. Това правото на строеж е придобито не по деривативен начин - чрез учредявяне, а по оригинерен. Това имах предвид, като казах, че то също може да бъде придобито по давност. Преди изтичането на давностния срок пък, сградата като приращение следва собствеността на терена, а собственика на терена в това си качество няма нужда да си учредява сам на себе си право на строеж.
Акт за собственост се издава не за строежа, а за сградата, която ако е незаконно построена, трябва да представлява търпим строеж.
Както е в случая и с въпросния партерен етаж.
Никой не е учредявал право на строеж за него, но след като сградата е построена преди повече от 30 години и не подлежи на събаряне, то тя трябва да има и собственик - основен принцип е, че няма вещ без собственик. В този смисъл и незаконно построените сгради, щом не подлежат на събаряне имат собственик или съсобственици. За това е и допустима делба на незаконни постройки, щом те представляват търпими строежи.
Ако само партерният етаж е построен в отклонение от учреденото право на строеж и представлява самостоятелен обект, а не обща неделима и необособена самостоятелна част от сградата, то ще се постави само въпросът за неговата собственост, който ще се реши с оглед на всички обстоятелства. В случай, че партерния етаж и магазините не представляват самостоятелни обекти, а обща част от сградата, то негови собственици са етажните съсобственици в сградата.
С изменението на ЗС от 1996г. отпадна и забраната за придобиване по давност на частна държавна и общинска собственост, така че...
steli_na
Потребител
 
Мнения: 210
Регистриран на: 27 Дек 2005, 17:06

Мнениеот Гост » 12 Яну 2006, 15:57

steli_na
Благодаря много за изчерпателния отговор. Тъй като помещенията са самостоятелни, как трябва да се подходи? По закона за общинската собственост или направо в съда? По кой закон или процедура е по-добре да се действа?
Гост
 

Мнениеот steli_na » 12 Яну 2006, 18:32

Ами нито съм запозната с АДС за въпросната сграда или терена, ако изобщо има такива, нито с актовете, които притежават фирмите, които ползват магазините ..., на какво основание ги ползват.... :roll: , Собствениците на терена, как легитимират правото си насобственост върху него...нищо
Даже и не знам на чия страна си :lol:
steli_na
Потребител
 
Мнения: 210
Регистриран на: 27 Дек 2005, 17:06

Мнениеот double_teabg » 16 Яну 2006, 20:14

Аз съм на страната на собствениците на терена и на жилищата в блока.
За терена те имат нот.акт, но от в плана не са възстановени границите, за което подадохме молба в А-ята по кадастъра. Пратихме и една жалба до РДНСК да направят проверка на строителните документи на партерния етаж (магазините).
Трите АДС-та, за трите от петте помещения, са издадени през различни години, като в тях не пише нищо за правото на строеж.
Собствениците на другите две помещения едва ли имат документи за собственост, но и за петте имота смятам да направя справка в имотния регистър.
Всеки съвет ще ми е от полза!
double_teabg
Младши потребител
 
Мнения: 17
Регистриран на: 06 Яну 2006, 11:06

Мнениеот double_teabg » 17 Яну 2006, 11:49

...
double_teabg
Младши потребител
 
Мнения: 17
Регистриран на: 06 Яну 2006, 11:06

право на строеж

Мнениеот Радостина » 19 Яну 2006, 17:53

Правото на строеж се придобива и погасява по давност, като за придобиването важат сроковете за добросъвестност. Ако в чужд имот струпаш строителни материали и започнеш проучване на терена за теб започва да тече придобивна давност. Ако си недобросъвестен закона е дал 10 год. срок на собственика да си защити правата и ако не го направи ти придобиваш правото на строеж - по давност с изтичане на 10 годишния срок. Може да си построил само партерен етаж на сграда (стига да имаш разрешение за строеж и одобрен архит. проект) и да придобиеш правото на строеж по давност.
Да предположим, че несобственик ти учреди право на строеж, а ти си добросъвестен (смяташ го за собственик), след 5 год. дори истинският собственик на имота не може да направи нищо срещу теб.
Радостина
 

Мнениеот Питащ » 19 Яну 2006, 22:08

Ако изкам да си учредя право на строеж на моя фирма (ЕООД), трябва ли после проекта да е на името на ЕООД-то за да вземе ЕООД-то разрешение за строеж? А договорите с енергото и соф. вода?
Питащ
 

Мнениеот Гост » 20 Яну 2006, 23:29

:arrow: :arrow:
Гост
 

Предишна

Назад към Взаимопомощ


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 31 госта


cron