Страница 1 от 1

Въпрос относно проблеми с роднина

МнениеПубликувано на: 07 Яну 2023, 19:03
от andro19
Здравейте, имаме проблем с възрастен роднина с прогресираща загуба на памет. Бащата на съпругата ми (85г.) за кратко време започна да забравя почти всичко, в момента ние се грижим за него, но това е свързано с редица разходи. Каква е процедурата, ако не успеем да намерим пина на картата му, да получаваме неговата пенсия за да извършваме негови комунални плащания. Засега той отказва доктор и всяка намеса.

Re: Въпрос относно проблеми с роднина

МнениеПубликувано на: 08 Яну 2023, 15:55
от guest1
Здравейте.
Процедурата е проста и стандартна - отивате с титуляра в най-близкия клон на обслужващата банка. Дано поне личната карта (или друг документ за самоличност) е налице.

Re: Въпрос относно проблеми с роднина

МнениеПубликувано на: 08 Яну 2023, 22:53
от ilian_todorov
guest1 написа:Здравейте.
Процедурата е проста и стандартна - отивате с титуляра в най-близкия клон на обслужващата банка. Дано поне личната карта (или друг документ за самоличност) е налице.

Стига човекът да е достатъчно адекватен да поиска от банката пина или да поиска нов. Най-добре да им даде пълномощно, но затова трябва да е дееспособен. Нотариусът може и да откаже да го завери. Вярно, че ще се заверява само подпис. Зависи от нотариуса.

Re: Въпрос относно проблеми с роднина

МнениеПубликувано на: 13 Фев 2023, 09:54
от hristev
Истината е, че в такъв случай най-разумно е да намерите някой да завери подписа му върху пълномощно, с което Ви се дават права, че да се грижите за интересите му.

Най-лесно е селския кмет или познат нотариус.

Re: Въпрос относно проблеми с роднина

МнениеПубликувано на: 13 Фев 2023, 10:31
от vili_spasova
Здравейте, има и друг начин но е бавен и скъп. Производство е пред съд и то окръжен /за Сф градски/ с което лицето се поставя под запрещение /пълно или ограничено/. След това кметът /по местожителството на лицето/ като орган по настойничество и попечителство назначава настойник/попечител, който представлява запретеното лице. В Семейния кодекс има отделна глава която се занимава с тази материя.

Във Вашия случай мисля, тази процесура ще е скъпа и твърде бавна, затова смятам, че е най-евтино и бързо да направите пълномощно. При съставянето на пълномощното напишете повече неща, които биха Ви свършили работа, например освен за банките, напишете държавни и общински органи и организации, конкретната община, ако човекът получава рента или наем и тнт. Имайте предвид, че пълномощното престава да бъде валидно, ако човекът почине /тоест умира с упълномощителя/.

Re: Въпрос относно проблеми с роднина

МнениеПубликувано на: 13 Фев 2023, 16:39
от guest1
vili_spasova написа:При съставянето на пълномощното напишете повече неща, които биха Ви свършили работа, например освен за банките, напишете държавни и общински органи и организации, конкретната община, ако човекът получава рента или наем и тнт.

Това изречение ме подсеща, че трябва да се мине и при врачка.
Защото - при промяна на името (или други) на конкретната институция - вече не признават пълномощното!

Re: Въпрос относно проблеми с роднина

МнениеПубликувано на: 16 Фев 2023, 12:39
от williamdemello3
andro19 написа:Здравейте, имаме проблем с възрастен роднина с прогресираща загуба на памет. Бащата на съпругата ми (85г.) за кратко време започна да забравя почти всичко, в момента ние се грижим за него, но това е свързано с редица разходи. Каква е процедурата, ако не успеем да намерим пина на картата му, да получаваме неговата пенсия за да извършваме негови комунални плащания. Засега той отказва доктор и всяка намеса.DQFanSurvey

Здравейте, разбирам, че се грижите за бащата на съпругата си, който има проблеми с паметта си. При изгубване на пин-кода за карта на пенсионера, има няколко възможности за решаване на проблема.

Първо, можете да се свържете с банката, издаваща картата на бащата на съпругата си, за да получите помощ по възстановяването на пин-кода. Те могат да ви дадат инструкции за това как да решите проблема, като например да посетите отделението на банката, за да получите нов пин-код.

Ако не можете да получите помощ от банката, можете да се обърнете към Националния осигурителен институт или до отделението на Пенсионното осигурително дружество (ПОД) във вашата област, за да получите помощ. Те ще ви информират за процедурите, които трябва да следвате, за да получите пенсията на бащата на съпругата си.

Ако бащата на съпругата ви не съгласява да посети доктор или да получи лекарство, може да се обърнете към лекар, който да ви даде съвети как да се грижите за него. Той може да ви предложи терапии, упражнения или диети, които да помогнат на бащата на съпругата ви да подобри паметта си.

Накрая, можете да се обърнете към социални служби, които да ви помогнат в грижата за бащата на съпругата ви. Те могат да ви предоставят информация и съвети, как да го грижите, какви услуги са достъпни и какви права има той.

Надявам се, че тези съвети ще ви бъдат полезни.