Страница 1 от 1

Режим на разделност

МнениеПубликувано на: 22 Яну 2018, 12:08
от jojova
Здравейте! Не съм наясно по отношение на Режим на разделност какво се случва при развод или смърт на единя от съпрузите.

Ще се опитам с пример да си изясня, надявам се с ваша помощ :) , някои неща по този въпрос. Да речем Съпругът преди сключване на брака има придобит на негово име наследствен недвижим имот. По време на брака закупува друг недвижим имот, който се записва на негово име. Съпругата от своя страна тегли кредит по време на брака, а също по време на брака придобива по наследство недвижим имот.

При това положение ме интересува при Режим на разделност какво се случва при развод, т.е. кой какво получава и също какво се случва със задълженията по кредита? Интересува ме също в случай на смърт на единият от съпрузите дали другият получава нещо в наследство или не.

Re: Режим на разделност

МнениеПубликувано на: 22 Яну 2018, 12:46
от karanedeff
чл. 9 от Закона за наслеството :arrow:
Имайте предвид че наслеството включва както активи така и пасиви :!:

Re: Режим на разделност

МнениеПубликувано на: 31 Яну 2018, 13:28
от jojova
Нищо не стана ясно. Явно никой не знае за какво става въпрос. :D

Re: Режим на разделност

МнениеПубликувано на: 31 Яну 2018, 13:40
от n_ikito
Какво не Ви е ясно? "Разделността" по никакъв начин не променя наследяването. Тя касае придобиването на имуществото.

Re: Режим на разделност

МнениеПубликувано на: 31 Яну 2018, 14:03
от jojova
А с брачен договор може ли да се влия върху режима на наследяване? Да речем, че съпрузите се споразумеят в брачен договор, че в случай на смърт на който и да е от двамата, то другият да не получи нищо в наследство. Има ли възможност за такава договорка?

А относно кредита също не ми стана ясно. Ако съпругата тегли кредит без съгласието на съпруга, то съпругът задължен ли е по този кредит?

Re: Режим на разделност

МнениеПубликувано на: 31 Яну 2018, 14:11
от n_ikito
jojova написа:А с брачен договор може ли да се влия върху режима на наследяване? Да речем, че съпрузите се споразумеят в брачен договор, че в случай на смърт на който и да е от двамата, то другият да не получи нищо в наследство. Има ли възможност за такава договорка?
Брачният договор не може да съдържа разпореждания за случай на смърт. Ограничението не се отнася за разпорежданията относно дяловете на съпрузите при прекратяване на уговорена съпружеска имуществена общност.
А относно кредита също не ми стана ясно. Ако съпругата тегли кредит без съгласието на съпруга, то съпругът задължен ли е по този кредит?
Преживе НЕ, после ДА

Re: Режим на разделност

МнениеПубликувано на: 31 Яну 2018, 14:23
от jojova
1-во Значи, ако съпругът има апартамент, не може да лиши от наследство съпругата си, но ако този апартамент е в качеството си на "дял" от уговорена съпружеска общност, може да я лиши??? Интересно....

2-ро Значи съпругът приживе не е задължен, а като умре е задължен за кредит, теглен от съпругата???? Още по-интересно...

Re: Режим на разделност

МнениеПубликувано на: 31 Яну 2018, 17:41
от marilynm
Jojova,
Струва ми се, че това, което не рабрахте, е че брачният договор няма нищо общо с наследяването. Разпореждане в случай на смърт се прави със завещание, а не с брачен договор.
Колегата е цитирал правилно "Ограничението не се отнася за разпорежданията относно дяловете на съпрузите при прекратяване на уговорена съпружеска имуществена общност" ЗАБЕЛЕЖЕТЕ УГОВОРЕНА СИО /Визира се хипотеза, в която в брачния договор е уговорено придобито имущество или част от него да стане съпружеска бездялова общност. Прекратяването на общонстта се осъществява при предвидени в СК случаи /развод, смърт и пр./, НАКРАТКО в брачния договор съпрузите могат да уговорят при прекратяване на УГОВОРЕНАТА СИО различни неравни дялове за всеки от тях.