Здравейте,
Каква е практиката в бранша и тази на дейностите на наемателя/наемодателя Вие знаете, но дори и за нейното прилагане е изискуема договореност!
Най-добре е да се допълни договора (анекс) в тази му част относно плащанията.
Информацията Ви е оскъдна, но за някакъв отговор на въпроса имат значение и някои други клаузи в договора. Напр., ако плащанията са уговорени да се извършват ежемесечно и авансово, то за падеж би могло да се счита датата на подписване на договора или влизането на наемателя в имота. Респективно най-късно до следващата дата (следващия месец) следва да извършено плащане. НО! Това е житейска логика, която донякъде е в логическа връзка с чл. 200 от ЗЗД, макр в неговия текст да се говори за продажба.. Сещаме се, че, ако няма уговорен начин на плащане, то до края на договорния срок наемателят може и да си трайка. Правната логика е: във Вашия случай приложение би намерил чл. 84, ал. 2 от ЗЗД, което обуславя отправяне на покана до длъжника - наемателя. Ще го нарека така; падежът ще е моментът на получаване на поканата. (Няма да се впускам в изследване на корифеите в гр. право - Проф. Ал. Кожухаров и Проф. Ангел Калайджиев)
Така че, пак ще се върна на анекса – допълване на договора в тази му част. Всичко е въпрос на взаимни договорки, но доказуеми – на хартия.