Страница 1 от 1

Закръгляне на суми

МнениеПубликувано на: 10 Яну 2005, 10:50
от kamen2
Колеги, помогнете! Къде е регламентирано закръглянето на сумите до втория знак след десетичната точка - прим. сумата 2.147 да се закръгля на 2.15?
Благодаря на отзовалите се предварително.

Re: Закръгляне на суми

МнениеПубликувано на: 10 Яну 2005, 10:55
от Барни Ръбъл
никъде, въпрос на практика и договорка...

Re: Закръгляне на суми

МнениеПубликувано на: 10 Яну 2005, 11:25
от Anastassia Terzieva
Като общо правило, знакът до който се закръгля и момента когато се закръгля подлежат на договаряне. Ако спе пропуснали да го уредите в договор- подпишете анекс в този смисъл.
За закръгляне след втория знак можеш да се позовеш на правен обичай, наложен от това, че най-дребната монета е 1 стотинка и е невъзможно реалното изпълнение на сума по-малка от нея във валутата, в която е сключен договора - в примера - български лева, аналогично за всички останали.
Не се сещам някъде да е нормативно уредено, но все пак се консултирай и със счетоводител - те закръглят от сутрин до вечер :-)))))))

Re: Закръгляне на суми

МнениеПубликувано на: 10 Яну 2005, 11:26
от донна2
ВИЖ учебника по математика за началния курс ,там ще намериш отговора кое как се закръгля и към колко , сега не мога да ти посоча точно урока защото когато аз учих имаше един учебник ,но числа които завършват на 5 в период се закръглят към по-високото число

Re: Закръгляне на суми

МнениеПубликувано на: 10 Яну 2005, 11:39
от anastassia terzieva
Тоест, ако не е уговорено друго се закръгля по методът който се учи в часовете по математика и след втория знак, тъй като изпълнението на остатъка от крайната сума е невъзможно тъй като не съществува толкова дребна монета, закръгля се последната, крайната сума тъй като именно тя подлежи на изпълнение, но всички евентуални изчисления се правят с пълните незакръглени числа.

Re: Закръгляне на суми

МнениеПубликувано на: 10 Яну 2005, 11:40
от kamen2
Благодаря на всички. Точни сте защото и топ счетоводни експерти ми отговориха, че това се прави "по общото правило "под 5 и над 5". Казусът обаче е колкото елементарен и нищожен, толкова и различно решаван. Каса е се за: 1. Данъчна фактура в която има колона ДДС, изчислено от ОБЩАТА стойност на продажбата и
2. Фискален бон в който ДДС е изчислено от ЕДИНИЧНАТА цена на стоката.
Така в определини случаи се получава разлика от 1 ст в повече или по-малко в общата стойност по фактура и по фискален бон.
Разбира се въпросът е повече счетоводен и не би трябвало от нас да се очаква неговото решение, но ми се стори интересен, не намерих практика по него и реших да го споделя.
Още веднъж благодаря ..........

Re: Закръгляне на суми

МнениеПубликувано на: 10 Яну 2005, 11:43
от kamen2
Не вкички. Програмата на касовия апарат закръгля цената с ДДС и тогава изчислява общата стойност, която разбира се също закръгля.

Re: Закръгляне на суми

МнениеПубликувано на: 10 Яну 2005, 12:09
от anastassia terzieva
Защото сумира стойности, които са цените на отделни стоки, като всяка отделна цена е дължима и отделно на основание сделката за точно тази стока. Имам предвид че се сумират дължимите стойности по толкова отделни сделки колкото и артикула се продават и затова се закръглят преди да се събере с цените на другите. Би трябвало цената преди начисляването на ДДС първо да се закръгли и тогава да се начисли защото данъка е отделно задължение.