Страница 1 от 1

Задължително лечение

МнениеПубликувано на: 30 Окт 2004, 09:02
от hedera
Каква е процедурата,кой може да поиска и какви доказателства са необходими?
При положение,че лицето отказва всякакво лечение,и определено е опасен за себе си и близките си.

Re: Задължително лечение

МнениеПубликувано на: 30 Окт 2004, 11:12
от Гери
чл.157 от Закона за здравето вижте колега, подавате молба до съответната Районна прокуратура.

Re: Задължително лечение

МнениеПубликувано на: 30 Окт 2004, 11:15
от neznayko
Процедурата е уреда в закона за народното здраве-чл.36 и сл.
Молба може да подеде всеки роднина ,съсед или близък на лицето страдащо от съответното психическо заболяване.Наложително е не само лицето да отказва да се лекува ,но и състоянието му да е обострено, и да представлява опасност за себе си или околните.Молбата се подава до районна прокуратура към нея е необходимо да се приложат мед.документи удостоверяващи воденето на учет на лицето в психо диспансер и съответното заболяване.След което прокурора незабавно назначава извършването на проверка с оглед събирането на данни че лицето е опасно за себе си или околните.След което назначава извършването на Психиатрична експертиза ,за установяване на моментното психично здраве на лицето предвид неговото задължително лечение.

Re: Задължително лечение

МнениеПубликувано на: 30 Окт 2004, 11:30
от hedera
Проблема се състои в това,че няма никакви медицински документи,удостоверяващи заболяването му и той отказва да отиде на лекар.

Re: Задължително лечение

МнениеПубликувано на: 30 Окт 2004, 18:53
от neznayko
Няма проблем.След подаване на молбата и извършване на проверката ,в случай ,че се установи,че лицето страда от заболяване и е опасен за себе си и околните то прокурора е задължена да назначи експертиза-която се извършва в съответното психиатрично заведение. Там експертите-психиатри изготвят експертиза в която се посочва страда ли и от какво заболяване лицето и необходимо лми е неговото задължително лечение и при каква форма. Също така ,ако лицето е в много обострено състояние ,може директно да се заведе в психодиспансер още преди да се подаде молба до прокуратурата и директора на лечебното заведение може да остави лицето на лечение ,като за това незабавно уведоми прокуратурата.
След изготвяне на експертизата взависимост от нейното заключение прокурора внася или не предложение до районния съд за настаняване на лицето за задължително лечение.