Страница 1 от 1
МОЖЕ ЛИ да дам на КОНЦЕСИЯ ИМОТА СИ /
Публикувано на:
22 Окт 2004, 15:45
от МЛАДЕЖА
Колеги , не съм работил с концесионни договори и ме мъчи въпросът мога ли да дам на концесия етажна собственост / от домсъвета / или да си правя договор за наем , ама той е с макс.срок-10 г. , а концесията.................???
Re: МОЖЕ ЛИ да дам на КОНЦЕСИЯ ИМОТА СИ /
Публикувано на:
22 Окт 2004, 16:04
от _abettor
Колега, как смятате да дадете на концесия, частна собственост? Невъзможно е!
Re: МОЖЕ ЛИ да дам на КОНЦЕСИЯ ИМОТА СИ /
Публикувано на:
22 Окт 2004, 16:14
от Mилена.П
не можеш. концесия има само при обекти - публична държавна собственост. виж закона за концесиите
Re: МОЖЕ ЛИ да дам на КОНЦЕСИЯ ИМОТА СИ /
Публикувано на:
22 Окт 2004, 16:40
от лунатик
С концесия не става, но с учредяване на право на ползване (възмездно), може и за срок повече от 10 год. (нали срока ти е важен да е за повече от 10 год.?). По една друга твоя тема пейстнах следното:
"Авторът на статията, юристът Стоил Димитров изяснява предимството на правото на ползване пред договора за наем и неговата правна същност. Правото на ползване е вещно право върху чужда собственост и дава възможност на ползвателя да потребява една вещ (имот) съгласно нейното предназначение и да получава доходи от нея, без да я променя съществено. То се учредява еднократно под формата на нотариален акт, най-често с покупко-продажба.
Правото е абсолютно, т.е. собственикът не може да налага ограничения как ще се ползва имотът и на кого ще се предоставя, при условие че няма съществени промени или увреждане. Срокът на правото не е ограничен, т.е. то може да бъде с произволен срок или до края на живота на ползвателя. Правото на ползване е лично - веднъж учредено, то не може да се прехвърля. Това ограничава ползвателя, но ако дружеството изпадне в неплатежоспособност, съдия-изпълнител не може да посегне върху правото на ползване.
Авторът подчертава, че правото на ползване е една форма с голямо бъдеще. Еднократното плащане, неограниченият срок, невъзможността за отнемане от съдебно-изпълнителните служби и ограничените възможности за едностранно прекратяване насочват все повече институции към тази правна форма, която е позната в пазарното стопанство повече от 2000 години."
--------
Трудно ми е да приема, че това ограничено право може да се учреди чрез покупко-продажба, но пък ми хареса това за съдия-изпълнителя.
Re: МОЖЕ ЛИ да дам на КОНЦЕСИЯ ИМОТА СИ /
Публикувано на:
25 Окт 2004, 15:15
от vesina4
На концесия се дават не само имоти публ.държавна собственост, но и публична частна - виж чл.67 от ЗОС /цитирам по памет, може и да не съм съвсем точна в разпоредбата/. Концесия се дава не само за имоти, но и за дейности...
Re: МОЖЕ ЛИ да дам на КОНЦЕСИЯ ИМОТА СИ /
Публикувано на:
25 Окт 2004, 15:16
от vesina4
Каква глупост написах...извинете, исках да кажа публична общинска собственост...
Re: МОЖЕ ЛИ да дам на КОНЦЕСИЯ ИМОТА СИ /
Публикувано на:
27 Окт 2004, 10:55
от frantic
Koncesia na etazna sobstvenost? Ia si otvori zakona za koncesiite i viz tam kvo pishe...))))maleeeeee
Re: МОЖЕ ЛИ да дам на КОНЦЕСИЯ ИМОТА СИ /
Публикувано на:
08 Ное 2004, 17:06
от младежа
Ясно, ще учреди Етажната Собственост / с решение на събранитео, и бла ,бла,, бла/ ПРАВОТО НА ПОЛЗВАНЕ на част от имота на физическо лице .
МОЛЯ ДАЙТЕ МИ ПРИМЕРНИ ОБРАЗЦИ НА ПРОЦЕДУРА ЗА КОНЦЕСИЯ
Публикувано на:
20 Яну 2006, 12:43
от ЛОРА
ОТ ДВА МЕСЕЦА СЪМ ЮРИСКОНСУЛТ НА ОЩИНА МОЛЯ ДАЙТЕ МИ ПРИМЕРНИ ОБРАЗЦИ НА ПРОЦЕДУРА ЗА КОНЦЕСИЯ МНОГО СЪМ ЗЛЕЕЕ МОЛЯ ЗА ПОМОЩ
Публикувано на:
20 Яну 2006, 12:52
от Гост
Верно тука е пълно с хора, които са мнооооо зле! Форума така е затъпял, че нямам думи - тъпаци, които ги мързи да четат задават тъпи въпроси, а други, може би не тъпаци им отговарят, щото няма кво да правят и им е тъпо!
Публикувано на:
20 Яну 2006, 13:31
от Гост
Колеги,предлагам първо всеки да даде понятие на етажна собственост,според мен, това е изключително право на собственост върху конкретно обособени обекти и съсобствеността върху общите части,т.е налице са две категории правоотношения,за да има етажна собственост трябва да има конкретно обособени обекти, които да са свързани с общи части!
А сега да помислим може ли да се извършват разпоредителни действия с етажната собственост и от кого?Защото учредяването на ограничено вещно право на ползване е точно разпоредителна сделка.
За повече инфо вижте ПУРНЕС