Страница 1 от 2

ЗУТ и незаконно строителство

МнениеПубликувано на: 04 Яну 2006, 17:52
от Гост
Здравейте,
имам следния въпрос.
В жилищна кооперация партерният етаж(магазини) се владее от фирми, но техните в документи за собственост липсва право на строеж. Собствениците на апартаменти в кооперацията са собственици и на парцела под блока. Те никога не са предоставяли право на строеж. Тъй като кооперацията е построена през 1963 г. до сега собствениците на парцела не са търсили правата си по ЗУТ, а по чл.108 от ЗС, но неуспешно. Според ЗУТ партерния етаж представлява незаконен строеж, но в момента не може да се узакони.
Какво трябва да направят? Могат ли собствениците на дворното място да претендират за собственост върху магазините на партера и по какъв ред? Фирмите, които са с незаконни документи могат ли да бъдат осъдени?
Благодаря Ви предварително за отговора.

МнениеПубликувано на: 04 Яну 2006, 18:14
от Гост
май е доста заплетен казуса :)

МнениеПубликувано на: 05 Яну 2006, 10:15
от Гост
според ЗУТ магазините са построени с незаконни строителни книжа - чл.224 и 225 - поради липса на документ за собственост за парцела или право на строеж. ЗУТ казва, че незаконно строителство може единствено да се премахне, не може да се узакони. Но това е партерен етаж от жилищен блок ... ?!?

МнениеПубликувано на: 05 Яну 2006, 11:03
от mutsa
Все пак, какво точно пише в акта за собственост на тези фирми?

МнениеПубликувано на: 05 Яну 2006, 13:36
от Гост
два от магазините се владеят от общински фирми, които имат актове за държавна собственост, издадени през 1971 и 86г. но самите актове не е записано как са придобили право на строеж. Никога не е имало отчуждаване на помещенията или на парцела. Пълна фалшификация от страна на Общината. Другия се владее от приватизирано държавно предприятие пак с някакъв незаконно издаден документ, а четвъртия въобще няма документи за собственост, но се ползва от единия от собствениците на съседни магазини. В партерния етаж също има и трафопост в отделно помещение пак без никакви документи за собственост.

МнениеПубликувано на: 05 Яну 2006, 13:45
от Инот
СТРОЕЖИТЕ СА ТЪРПИМИ - §16, ал.1 от Преходни разпоредби на Закон за устройство на територията......

МнениеПубликувано на: 05 Яну 2006, 13:49
от Гост
новия ЗУТ казва че ако незаконен строеж не се узакони до 01.2004 единствената възможност след това е да се премахне след като премина процедура по чл.225 !!!

МнениеПубликувано на: 05 Яну 2006, 17:58
от Гост
Как трябва да се действа - чреа РДНСК, общината, оспорване на незаконните актове за собственост пред областния управител ... ?

Все пак две от помещенията са на общински фирми и две на държавни така че Общината със сигурност ще забатачи нещата.

МнениеПубликувано на: 05 Яну 2006, 18:11
от нина
Как решихте, че магазините на партерния етаж на кооперацията са незаконни? За жилищната сграда , би следвало да има одобрен инвестиционнен проект и издадено разрешение за строеж. Може би в проекта е предвидено изграждане на обекти за нежилищни нужди на партерния етаж. След като за два от магазините има саставени актове за държавна собственост по реда на Наредбата за държавните имоти /отм. 1997 год./ се счита , че по отношение на тях е налице държавно приемане и същите могат да се ползват съобразно предназначението си.

МнениеПубликувано на: 05 Яну 2006, 18:16
от Гост
Това за АДС-тата по НДИ и аз съм го чувал, но знаете ли, че съдилищата изобщо не се интересуват от тая презумпция (да не кажа фикция, защото по Татово време се съставяха какви ли не идиотски документи, с и без основание) и при спорове във връзка с реституция на терени, където има строителство с неизяснена законност, искат от собственика на сградите съответните строителни книжа, а не само АДС-то?

МнениеПубликувано на: 05 Яну 2006, 18:20
от Гост
Никога парцела не е отчуждаван и не е предоставяно право на строеж на тези, които имат документи за магазините на партерния етаж. Може да се каже че те са се самонастанили през 60-те години и тогава никой не им е търсил сметка. Блока е построен, но правото на строеж, което е дадено първоначално на едно ТПК не е реализирано. В последствие си вадят някакви документи за собственост, но без право на строеж или пък отчуждаване на парцела.
Дали ако се провери в имотния регистър техните документи за собственост ще бъдат вписани? Как могат да се оспорят техните актове?

МнениеПубликувано на: 06 Яну 2006, 11:08
от double_teabg
Пускай жалба до РДНСК за незаконни строителни книжа

МнениеПубликувано на: 06 Яну 2006, 11:27
от Инот
double_teabg - НЕ ЗАБЛУЖДАВАЙ!!!!! СТРОЕЖИТЕ СА ТЪРПИМИ - §16, ал.1 от Преходни разпоредби на Закон за устройство на територията......

МнениеПубликувано на: 06 Яну 2006, 11:35
от double_teabg
Аз не казвам, че не са търпими. РДНСК за длъжни да направят проверка по жалбата и да направят констативен протокол ако има нарушения в строителните книжа. В последващата заповед трябва да има предписания за отстраняване на нарушенията. В крайна сметка след 3-4 години справедливостта може да възтържествува.

Инот

МнениеПубликувано на: 06 Яну 2006, 12:18
от Гост
double_teabg, строителни книжа се обжалват единствено в едно производство, образувано по реда на чл.216 от ЗУТ, а за да се образува такова производство, жалбата се подава чрез органа издал строителните книжа, т.е. главен архитект. Нещо повече, строителството започва от основите, 1 етаж, 2 етаж и т.н. Ако 1 етаж е незаконен, то 2 етаж е също незаконен и т.н. - ЦЯЛАТА СГРАДА :lol:

double_teabg

МнениеПубликувано на: 06 Яну 2006, 18:47
от Гост
но ЗУТ казва "ако строеж или ЧАСТ от е незаконен когато" ....

МнениеПубликувано на: 06 Яну 2006, 22:00
от steli_na
В целия казус като че ли незаконността на партерните етажи е крайъгълния камък, но така и не стана ясно, кое им е незаконното.
Вярно е, че според ЗУТ незконните строежи могат единствено да бъдат премахвани, за това се и създаде понятието "търпими". :wink:

А, само да вметна, че правото на стреож като всяко вещно право също може да се придобие и по давност.

МнениеПубликувано на: 09 Яну 2006, 21:03
от Гост
Незаконното е това, че за тях не давано право на строеж, на лицата които са ги придобили следователно строителните книжа не са изрядни.

Благодаря на всички, които коментираха. Мисля да направя справка в имотния регистър, да видя дали изобщо има вписани документи за собственост на всяко от петте помещения на партера, което много ме съмнява и тогава пак ще му мисля.

Ще съм благодарен и на всеки нов съвет или мнение.

МнениеПубликувано на: 09 Яну 2006, 21:14
от Гост
Относно това дали право на строеж може да се придобие по давност - малко се съмнявам да има такова нещо.

Все пак сигурно има определен ред за това.

МнениеПубликувано на: 10 Яну 2006, 10:57
от steli_na
Anonymous написа:Относно това дали право на строеж може да се придобие по давност - малко се съмнявам да има такова нещо.

Все пак сигурно има определен ред за това.


Правото на строеж според закона е възможност да построиш и да притежаваш постройка в чужд имот.
В този смисъл, ако построиш сграда в чужд имот без отстъпено право на строеж след изтичането на 10 години непрекъснато и необезпокоявано владение на сградата в чуждия имот и тя представлява търпим строеж... дали е съмнително, че ще я придобиеш?