начало

Административен съд-Варна е домакин на благотворителен коледен базар Административен съд-Варна е домакин на благотворителен коледен базар

Пенсия - Да или Не????

Поставяне и решаване на правни казуси
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Пенсия - Да или Не????

Мнениеот Todorova » 03 Яну 2006, 19:16

Здравейте помагали сте ми много пъти и затова пак ви питам.
Казуса е на майка ми. Тя има 25 год. втора категория тр. стаж и тази година навършва 52 години, което ще рече че по принцип може да се пенсионира. Но нейния проблем е следния тя беше до тази година /общо 5 години/ пенсионирана по болест - рак. Но сега се оказва че след като са минали 5 години и е все още жива то тя е здрава и няма право на пенсия а тя е на 52 год. къде да търси работа, ще може ли да се пенсионира по възраст ако не то може ли да получава чрез борсата помощ за безработни- тя никога не е получавала такива помощи защото никога не е била безработна.
Малко е сложно но се надявам да сте ме разбрали!

Благодаря!!!
Todorova
 

Мнениеот Гост » 03 Яну 2006, 22:17

КСО:
§ 4. (1) (Изм. - ДВ, бр. 64 от 2000 г.) До 31 декември 2009 г. включително лицата, които са работили 10 години при условията на първа категория труд или 15 години при условията на втора категория труд, могат да се пенсионират, ако отговарят на изискванията за сбор от осигурителен стаж и възраст по чл. 68, но не по-рано от 47 години за жените и 52 години за мъжете при първа категория труд и 52 години за жените и 57 години за мъжете при втора категория труд.
............

Чл. 68. (1) Право на пенсия за осигурителен стаж и възраст се придобива при навършване на възраст 60 години и 6 месеца за мъжете и 55 години и 6 месеца за жените, при условие че сборът от продължителността на осигурителния стаж и възрастта не е по-малък от 98 за мъжете и 88 за жените.
(2) От 31 декември 2000 г. възрастта по ал. 1 се увеличава от първия ден на всяка следваща календарна година с 6 месеца за мъжете и за жените до достигане на 63 години за мъжете и 60 години за жените, а сборът от продължителността на осигурителния стаж и възрастта се увеличава с 1 до достигане на 100 за мъжете и 90 за жените.
(3) От 31 декември 2004 г. сборът от продължителността на осигурителния стаж и възрастта за жените по ал. 2 се увеличава от първия ден на всяка следваща календарна година с една до достигане на 94.
...........

Чл. 104. (1) Министерският съвет определя кой труд към коя категория се причислява съобразно характера и особените условия на труд.
(2) (Доп. - ДВ, бр. 1 от 2002 г., изм., бр. 67 от 2003 г.) При пенсиониране за осигурителен стаж и възраст осигурителният стаж се превръща, като три години осигурителен стаж от първа категория или четири години от втора категория се зачитат за пет години стаж от трета категория.
---------
Ако майка ви е на 52 г. и тр. стаж ІІ-ра кат. е 25 год., то осиг. стаж ще е: 25 : 4 х 5 = 31,24 г. Сборът на точките (31,25 + 52) е 83,25 т.
Видно е че не стигат 6,75 точки до необходимите към момента 91 точки (ако няма друг осигурителен стаж).
Гост
 

Мнениеот Todorova » 04 Яну 2006, 15:20

Blagodaria vi Gost!


И аз до този извод стигнах но едно немога да разбера защто времето през което е била болна не се зачита за тр. стаж. По тази логика излиза че хората които по 10 год. са получавали пенсия по болест и после ТЕЛК реши че са здрави никога няма да могат да се пенсионират или ще трябва да чакат да станат 65 год. - ако са живи до тогава.
И второ законно ли е изведнъж някой си да я смята за здрава при полужение че тумора е в нея. Не трябва ли да я трудоостроят, не трябва ли бюрото по труда да я вмести в програма за подпомагане на хора които по една или друга причина дълго са отсъствали на тр. пазар.
Извинявайте че въпросът ми е може би глупав но понеже съм от скоро в България и мисля че тази осигурителна система за нищо не става, дано с влизането ни в Европа да копират някоя по- ефективна, защото ми прави впечатление че почти всички закони са копие на нечие чуждо законодателство.
Аз не съм юрист а само потърпевш!

Благодаря Ви!
Todorova
 

Мнениеот lexo » 04 Яну 2006, 19:20

А защо не се опитате да направите още иследвания за да се разбере дали е здрава или не? Доста станаха тези за ТЕЛК и те за тва май вече взеха да ги пишат здрави повечото, без значения ,че не са.
lexo
 

Мнениеот Todorova » 04 Яну 2006, 19:47

Защото решението от ТЕЛК може да се обжалва в срок от 14 дни.
Майка ми си е мислила че ще може да се пенсионира през 02,2006 по въраст и стаж и затова решила че няма защо да го прави. Те тези молби се разглеждат няколко месеца а това означава и няколко месеца без пари.
Уви, в нашата България трябва да следиш законите за да се възползваш от правата си!
Въобще тези закони за здравните и соц.осигуровки не са съобразени с данакоплатците.
В момента живея в БГ но преди живях в чужбина поради професионални и лични ангажименти. Там се осигурявах а сега НОИ се опита да ме накара да плащам за 5 години назат при полужение че не фигурирам в пац. лист и дори не съм и все още нямам лич. лекар.
Слава богу и това се разреши, с много писма и доказателства НОИ реши че е така и в момента не дължа нищо, но от август плащам защото се осигурявам и се оказва че все още нямам право да ползвам услугите на касата / не че съм болна но по принцип/.
А знаете ли колко много имигранти не могат да се справят с НОИ. Нас ни обвиняват че си идваме тук за да използваме услугите на евтиното здравеопазване.
Ако някой от вас се интересува от този казус само за инфо може да погледне в уеба на:

http://www.podpiski.org/?u_a=29


Явно така ще я караме докато можем!

Благодаря!
Todorova
 


Назад към Взаимопомощ


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 21 госта


cron