Страница 1 от 1

Моля за съвет

МнениеПубликувано на: 03 Яну 2006, 13:10
от kpetrova
Здравейте. Искам да ви попитам как трябва да постъпя в следната ситуация.
Родителите на съпругът ми му дариха апартамент с право на доживотно ползване (поне така пише в нотариалния акт). Всичко беше наред в началото, ние като младо семейство живеехме в този апартамент, аз и моите родители направихме основен ремонт, роди се дъщеря ни, след което бяхме изгонени на улицата, заедно с бебето и бяхме принудени да живеем под наем. Лошото настъпи по-късно, когато започнаха да пристигат неплатени сметки за парно, вода... и всички те на името на съпруга ми. Живеем с 150лв тримата, невъзможно ни е да плащаме сметките на апартамента, който не ползваме, да плащаме наема си и да живеем някак. Помогнете!
Какво можем да направим по закон и имаме ли някакви права над този апартамент.

Благодаря предварително.

МнениеПубликувано на: 03 Яну 2006, 13:23
от Гост
Права имате, по-точно съпругът Ви, който е титуляр на т.нар. "гола собственост". Това означава, че докато някой от родителите му е жив, той не може да ползва дарения му апартамент. Затова и собствеността условно се нарича "гола" - нещо като "гола вода" на този етап. А що се отнася до сметките, недоумявам защо партидите са на името на съпруга Ви - например данъкът върху недвижимия имот и таксата смет по закон се плащат от титулярите на правото на ползване - т.е. родителите му. Нямам експертни познания в разправиите с всеки от монополистите поотделно - електроразпределение, Софийска вода, Топлофикация, но е добре да се поразпита там какво може да се направи, като при всички положения мога да бъда категоричен в едно - никакъв шанс няма за освобождаване от тези партиди, ако не се погасят натрупаните по тях задължения.
Успех!

МнениеПубликувано на: 03 Яну 2006, 13:41
от Гост
първо не е трябвало да излизате от жилището, има тълкователно решение в което се казва ,че ако ползвателят неможе да упражнява правото си на ползване ,то това не е ование за разваляне на договорът за дарение. съпругът ви дължи единствено благодарност на родителите си, както и да не извършва действия срещу тях, като опит за убийство, клевета и т.н.
успех

МнениеПубликувано на: 03 Яну 2006, 13:46
от Гост
Не съм чел въпросното тълкувателно решение, но... какво значи "не е трябвало да излизате"? Е, да - но родителите все пак имат право на съдебна защита по исков ред за своето вещно право - вижте Закона за собствеността. Тук никой не говори за разваляне на дарението, а за упражняване на съответните права!