Страница 1 от 1
юридически стаж
Публикувано на:
07 Дек 2005, 12:23
от ЗЕМФИРА
уважаеми колеги прослуженото време на кои конкретни длъжности се зачита за юридически стаж???ако започна работа като АДВОКАТСКИ СЪТРУДНИК,тъй кото пропуснах изпити и конкурси за младши сидии,прокурори,адвокати...,ТОВА ВРЕМЕ НА ТАЗИ ДЛЪЖНОСТ ДАЛИ ЩЕ МИ СЕ ЗАЧИТА ЗА ЮРИДИЧЕСКИ СТАЖ?????
ПРЕДВАРИТЕЛНО БЛАГОДАРЯ !!!!!!!!
просто се колебая накъде да поема до следващи конкурси и изпити
Публикувано на:
07 Дек 2005, 15:53
от Гост
kolegi,tolkova li pak nikoi da ne znae otgovorite na tezi vaprosi!!!!?????MOLIA VI POMOGNETE!!!!!!!!!!!!!
Публикувано на:
07 Дек 2005, 16:03
от Гост
прочети си закона за съдебната власт, там си пише
Публикувано на:
07 Дек 2005, 16:34
от Гост
ne se za4ita
Публикувано на:
08 Дек 2005, 11:24
от dess_74
Колега, само когато сте назначени на съответната длъжност със съответните за нея изисквания, само тогава този стаж, Ви се зачита за юридически. Такъв е на съдии, прокурори, следователи, дознатели ...
Но, адвокатските сътрудници, се назначават по КТ, и въз основа на него, им тече общият стаж който, в никакав случай не е юридически.
Съвет: Ако наистина желаете, да Ви тече този стаж, тогава се договорете с адвокатската кантора където ще работите, да сключи с Вас, граждански договор. Можете, да договорите и заплащането си и от сумите, които ще Ви се изплащат като РЗ, да си внасяте като самоосигуряващо се лице в НОИ вноските за ДОО, ЗПО и ЗО.
Само в този случай, стажът ще Ви се зачита за юридически.
Публикувано на:
08 Дек 2005, 12:34
от Гост
blagodaria mnogo za iz4erpatelnia savet!!!BLAGODARIA!
Публикувано на:
08 Дек 2005, 12:38
от donna
в крайна сметка помолете да ви връчат една длъжностна характеристика в която да пише ,че за длъжността се изисква юридическо образование ...то последно време ,ако погледнете редица ДХ имат тва изискване ,а познайте що!
Публикувано на:
08 Дек 2005, 12:43
от Гост
защо ако е на трудов договор няма да му тече стаж а ако е на граждански - ще му тече?!? Няма никаква аргументация! Критерият за юрид. стаж в ЗСВ е съвсем друг! Според мен ако се организират както трябва нещата може да е на трудов договор - адвокатски сътрудник и да му тече стаж. Помислете малко и ще видите че е така...
Публикувано на:
09 Дек 2005, 20:22
от dess_74
И в двата случая тече стаж, но по КТ ако за длъжността не се изсква висше юридическо образование, ще тече общият стаж, който не е юридически.
Публикувано на:
09 Дек 2005, 20:32
от Деси
Колеги,
помогнете ми по следния казус.На 9 януари 2003 година си взех изпита за правоспособност.От април 2004 съм адвокат.Но ще има конкурси за магистратски длъжности чиито краен срок за подаване на документи ще е 15 януари.
Въпроса ми е ако сключа граждански договор с фирма като юрисконсулт със задна дата от 10 Януари до 10 Април 2003 г.,дали това ще ми го признаят за стаж???И дали да подам документи надявайки се че в края на конкурса когато ме предложат на ВСС ще е минало достатъчно време и 2-те години ще ги имам.
Публикувано на:
09 Дек 2005, 20:38
от донна2
провери материята свързана със сроковете за вписване на ТД и виж каква е глобата за невписан такъв ,осигуровки/мин. осигурителен праг/ и т.н.
yuridicheski staj
Публикувано на:
09 Дек 2005, 20:44
от Mimi123
Prez 01.1999-01.2000 god sam bila sadeben kandidat v OS gr.X
zachita li se za yuridicheski staj tova vreme?
Публикувано на:
10 Дек 2005, 13:36
от Деси
Аз попитах дали ще ми признаят граждански договор,за ТД знам че има солени глоби и няма кой да ми направи услуга,освен ако не намеря някоя фирма в ликвидация със задължения и да не им пука.
Публикувано на:
10 Дек 2005, 14:23
от донна2
По гражданските догори пак се дължат осигуровки , трябва да ви се издаде и осигурителна книжка .
ИЗИСКВА СЕ :Искане за издаване на осигурителна книжка от лицето, назначено по граждански договор, придружено с копие от договора и копие от лична карта. Мисля, че няма срок за подаване на искането.
Може и да минете метъра , но с тия осигуровки ...вие като адвокатски сътрудник на какъв договор сте били ,а има и още нещо за гражданските договори
КСО
чл.9 ал.1Осигурителният стаж се изчислява в часове, дни, месеци и години. За осигурителен стаж се зачита:
2. времето, за което са внесени или дължими осигурителни вноски върху не по-малко от минималната работна заплата за страната, за лицата по чл. 4, ал. 1, т. 5 и ал. 3, т. 5; когато възнаграждението на лицата по чл. 4, ал. 1, т. 5, върху което са внесени осигурителните вноски, е по-малко от минималната работна заплата за страната, осигурителният стаж се зачита пропорционално
чл.4 ал.3 т5. (изм., ДВ, бр. 64 от 2000 г.; доп., бр. 119 от 2002 г.) лицата, които полагат труд без трудово правоотношение и получават месечно възнаграждение, равно или над една минимална работна заплата, след намаляването му с нормативно признатите разходи, ако не са осигурени на друго основание през съответния месец
По гражданския договор мисля ,че първо трябва да ви се признае осигурителен стаж , а от там насетне и юридическия.
Но дори и да минете метъра някой трябва да плати осигуровките в едно с лихвите .
Може да се стигне до ревизионен акт за начет
КСО
Чл. 110. (1) Контролните органи на Националния осигурителен институт съставят на физическите лица или на юридическите лица ревизионни актове за начет:
1. (изм., ДВ, бр. 67 от 2003 г.) за причинените от тях щети на държавното обществено осигуряване от невнесени осигурителни вноски, от неправилно извършени осигурителни разходи и от издадени документи с невярно съдържание или от отменени актове на медицинската екпертиза и др.;
5. (нова, ДВ, бр. 1 от 2002 г.) едновременно с ревизионния акт за начет могат да се постановят мерки за предварително обезпечаване на вземания за задължителни осигурителни вноски по реда на Данъчния процесуален кодекс...
ДА СИ ПРИЗНАЯ НЕ ЗНАМ КОЙ ЛУД ЩЕ ВИ СЕ ХВАНЕ НА НОМЕРА
Публикувано на:
10 Дек 2005, 14:25
от донна2
И ОЩЕ НЕЩО- след като имате граждански договор се подава декларация по ЗОДФЛ ,вие такава НЕСТЕ ПОДАЛИ , това ще ви донесе още глоби и неприятности !
до Mimi123
Публикувано на:
10 Дек 2005, 14:44
от dess_74
Не, се зачита за юридически стаж, доколкото знам преди след завършване на юридическото образовяние стажът е бил едногодишен, сега той е тримесечен, но по него не се внасят никакви осигуровки и не се дължат също такива.
Публикувано на:
10 Дек 2005, 15:06
от донна2
(5) (Изм. - ДВ, бр. 38 от 2000 г., изм. - ДВ, бр. 74 от 2002 г., изм. - ДВ, бр. 29 от 2004 г.) За стаж по ал. 1 - 4 се зачита стажът, придобит на длъжност или професия, за която се изисква юридическо образование и правоспособност, включително стаж на лицата с висше юридическо образование, които работят на длъжност "дознател" в системата на Министерството на вътрешните работи.
Закона говори за длъжност или професия и за нея да се изисква правоспособност,легално определение за длъжност или професия поне аз не намирам , в коментара на КТ мисля че имаше нещо по въпроса но то касае само Трудовото правоотношение , длъжноаст имаме и по ЗДС , ЗОДФЛ говори за свободна професия /но трябва да се има предвид за кои свободни професии се изисква правоспособност/
Кои са длъжностите и професиите за които се изисква юридическо образование и правоспособност знаем ,но има много други из държавната администрация ,които не са чисто юридически и за тях се изисква юрид. образование и правоспособност , има такива из фирмите независимо дали са с държавен или частен капитал.
Защо ли си мисля ,че една длъжностна характелистика може да свърши чудеса , не твъдя ,че съм права .
Ето какво казва ЗОДФЛ ДР пар.-1т 6. “Лица, упражняващи свободна професия” са: експерт-счетоводители; данъчни консултанти; одитори; адвокати, нотариуси и други юридически консултанти; представители по индустриална собственост; оценители на движимо и недвижимо имущество и на цели предприятия; преводачи; инженери и технически ръководители; архитекти; дейци на културата, образованието, изкуството и науката, включително изобретатели; вещи лица и други лица, осъществяващи за своя сметка професионална дейност.
Говори за юридически консултанти/а какво значи юридически консултанти ,ай сега / ,но за тях изисква ли се правоспособност ,чесно казано мисля ,че не .
Личното ми мнение е че дори да сключиш граждански договор юридически стаж няма да тече , но може и да не съм права в края на кроищата други ще го решат това .
Re: до Mimi123
Публикувано на:
10 Дек 2005, 15:09
от донна2
Въпроса на МИМИ 123 е много интересен ,защото до промяната на закона тоя едногодишен стаж се признаваше за юридически ,сега иди го гони и го тълкувай .
Re: до Mimi123
Публикувано на:
10 Дек 2005, 15:17
от Гост
деси по тоя едногодише стаж ,колегите които бяха държавна поръчка получаваха мин. раб. заплата за годината на стажа ,платеното обучение внасяха осигуровки "като свободна професия или занаичии/такъв беше закона/,после отмениха текста на наредбата вмече не си спомням коя беше/в смисъл да не внасяме осигуровки/ ,но има решение на ВАС не ми се рови .
Тоя стаж се признаваше за юридически
Публикувано на:
10 Дек 2005, 17:58
от Деси
Благодаря на Дона 2 за изчерпателния отговор.
Няма проблем за данъците,осигуровките и глобите,бих платила щом се налага,аз дори смятам да си откупя като стаж за пенсия студентските години,но може би съм изпуснала сроковете.