Anonymous написа:Хайде по-сериозно, бе, хора, офшорни фирми, дрън-дрън. Ако работиш на свободна практика, ще плащаш данъци по ЗОДФЛ. И ти обръщам внимание върху още нещо- принципно програмите са обект на защита по ЗАПСП, т.е. много от приходите си ще можеш да оформяш като авторски възнаграждения. За тях (все още) не се начисляват пенсионни вноски. Само здравни. И нормативно признатият разход е 50 %, а при т.нар. "услуги с личен труд" - 35%. Успех!
НАРЕДБА ЗА ОБЩЕСТВЕНО ОСИГУРЯВАНЕ НА САМООСИГУРЯВАЩИТЕ СЕ ЛИЦА И БЪЛГАРСКИТЕ ГРАЖДАНИ НА РАБОТА В ЧУЖБИНА
Чл.1. (1) (изм.,ДВ,бр.83 от 2000 г., бр.91 от 2003 г.) Задължението за осигуряване за лицата по чл.4, ал.3, т.1-4 от Кодекса за социално осигуряване - еднолични търговци, съдружници в търговски дружества, собственици на ЕООД, земеделски производители, лица, упражняващи по регистрация свободна професия или занаятчийска дейност, възниква от деня на започване или възобновяване на трудовата дейност и продължава до нейното прекъсване или прекратяване. Тези лица са длъжни да се регистрират чрез подаване на декларация по утвърден от управителя на Националния осигурителен институт (НОИ) образец в териториалното поделение на НОИ в 7-дневен срок от започването на трудовата дейност.
4) За лица, упражняващи свободна професия и/или занаятчийска дейност по регистрация, се считат тези, които упражняват професията или занаятчийската дейност:
1. (доп.,ДВ,бр.91 от 2003 г.) на основание на предварителна регистрация, определена с нормативен акт - нотариуси, адвокати, експерт-счетоводители; лицензирани оценители, експерти към съда и прокуратурата, медицински специалисти и други;
2. като плащат патентен данък и не са еднолични търговци;
3. (незаконосъобразна в частта за съдебните кандидати по чл.164, ал.3 от Закона за съдебната власт,Решение No 8525 от 2000 г. - ДВ,бр.8 от 2001 г.; изм.,бр.91 от 2003 г.) като извършват професионална дейност на свой риск и за своя сметка - дейци на науката, културата, образованието, архитекти, икономисти, инженери, журналисти и други физически лица, упражняващи свободна професия, регистрирани с идентификационен код по БУЛСТАТ, извън тези по т.1 и 2; застрахователните агенти съгласно чл.44, ал.2 от Закона за застраховането и съдебните кандидати по чл.164, ал.3 от Закона за съдебната власт.
(5) (нова,ДВ,бр.83 от 2000 г.; изм.,бр.91 от 2003 г.) Лицата, на които е отпусната пенсия, в случаите, когато упражняват дейностите по чл.4, ал.3, т.1, 2, 4, 5 и 6 от Кодекса за социално осигуряване, се осигуряват по свое желание по предвидения с наредбата ред.
(6) (нова,ДВ,бр.83 от 2000 г.) За лицата по чл.1, ал.4, т.1 и 2, както и за онези самоосигуряващи се лица, за които нормативен акт не изисква регистрация с идентификационен код по БУЛСТАТ, при извършване на осигуряването се използва единният им граждански номер.