Страница 1 от 1
Моля Ви, помогнете ми - незнам кое да обжалвам
Публикувано на:
17 Сеп 2005, 11:07
от Мария
Здравейте, казуса е следния - и незнам как да го реша - Преди време подадох документи в една община да ми бъде извършена азминистративна услуга, на която имам право, но.... Получих отказ от същата община, който обжалвах по ЗОФЮЛ пред Обласния управител, но и от там отказ.
Въпроса ми е следния - коя е следващата инстанция (мисля, че е Окръжен съд но не съм сигурна) пред, която може да се обжалва и кой отказ трябва да обжалвам, този на Кмета или на Обласния управител ли?
Другия ми въпрос е - при административно дело плащат ли се такси за обжалване на подобен отказ и приблизителен размер ако може да ми кажете ?
Благодаря Ви предварително.
Публикувано на:
17 Сеп 2005, 11:18
от ЖЕКОВА
ОБЖАЛВАТЕ ПРЕД ОКРЪЖЕН СЪД ОТКАЗА НА ОБЛАСТНИЯ ЧЛ.37-39 ОТ ЗАОФЛ
Публикувано на:
17 Сеп 2005, 18:09
от X
Пред върховния административен съд се обжалва отказ на областния / чл.5 ЗВАС/ нО И ДА СЕ ПОДАДЕ ДО ОКРЪЖНИЯ СЕ ПРЕПРАЩА ПО КОМПЕТЕНТНОСТ ДО ВАС ТАКА ИЛИ ИНАЧЕ.
Публикувано на:
17 Сеп 2005, 23:18
от Гост
ТОЧНО ТАКА. Правилен е вторият отговор, но и първият ви казва кой е директно приложимия закон -закон за административно обслужване на физически и ЮЛ:
Раздел III.
Обжалване по съдебен ред
Чл. 37. (1) Отказите за извършване на административни услуги, както и решенията за издаване на документи, които удостоверяват факти с правно значение или в които се признава или отрича съществуването на права и задължения, могат да се обжалват и пред съд.
(2) Съдържанието на документ не може да бъде обжалвано пред съд.
Чл. 38. Споровете относно законосъобразността на отказите за извършване на административни услуги, както и решенията за издаване на документи, които удостоверяват факти с правно значение или в които се признава или отрича съществуването на права и задължения, са подсъдни на окръжните съдилища по реда на Закона за административното производство или на Върховния административен съд по реда на Закона за Върховния административен съд в зависимост от органа, издал акта.
Чл. 39. Засегнатите лица могат да подават жалба, след като е изчерпана възможността или е изтекъл срокът за обжалване по предвидения в раздел I административен ред.
После търсим компетентия съд в ЗВАС и той е ВАС:
Глава втора.
ПОДСЪДНОСТ НА ВЪРХОВНИЯ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД
Чл. 5. Върховният административен съд разглежда:
1. (Доп. - ДВ, бр. 95 от 1999 г.) жалби и протести срещу актове на Министерския съвет, министър-председателя, заместник министър-председателите, министри, ръководители на други ведомства, непосредствено подчинени на Министерския съвет, актове на областните управители, както и други актове, посочени в закон;
2. (Изм. - ДВ, бр. 133 от 1998 г.) жалби и протести срещу решения на Висшия съдебен съвет;
3. жалби и протести срещу актове на Българската народна банка;
4. касационни жалби и протести срещу съдебни решения, постановени по обжалвани административни актове;
5. молби за отмяна на влезли в сила съдебни решения по административни дела.
Успех!
Публикувано на:
18 Сеп 2005, 12:46
от ivailast
Аз сам на различно мнение.
Съгласно чл.37, ал.1 от ЗАОФЮЛ на съдебен контрол подлежи отказа за извършване на адм. услуга, който в случая е отказа на кмета, а не решението на висшестоящият орган, с което се отхвърля жалбата. Следователно трябва да се обжалва пред окръжния съд. Точно така е по ЗАП - когато висшестоящия отхвърли жалбата, пред съда се обжалва същия акт, който е обжалван по административен ред. Ако жалбата се уважи има други заинтересовани лица, тогава решението на висшестоящия се обжалва пред съответния му компетентен съд. Има практика. Това правило се изключва само в предвидените от закона случаи. Тук такова изключение няма.