начало

Адвокатка е била задържана, докато защитава ЧСИ Адвокатка е била задържана, докато защитава ЧСИ

Начислява ли се ДДС на правни услуги ?

Поставяне и решаване на правни казуси
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Начислява ли се ДДС на правни услуги ?

Мнениеот Надя » 14 Сеп 2005, 17:01

Начислява ли се ДДС от адвокатско дружество по повод предоставени правни услуги ???
Надя
 

И по-конкретно

Мнениеот Надя » 14 Сеп 2005, 17:18

И по-конкретно..ако искам да ползвам правна помощ от адвокатско дружество , ще ми бъде ли доначислен и ДДС
Надя
 

Ако

Мнениеот Анна » 14 Сеп 2005, 17:21

колегите са регистрирани по ДДС, би трябвало!
Анна
 

Мнениеот Pavlovski » 14 Сеп 2005, 17:28

Не, правните услуги са освободени от ДДС. Отговорът ти дава ЗДДС, глава 8 "Освободени доставки", чл.43:
"Правни услуги по смисъла на този закон са услугите, осъществявани от адвокат или нотариус по реда на Закона за адвокатурата или Закона за нотариусите и нотариалната дейност".
Pavlovski
Младши потребител
 
Мнения: 28
Регистриран на: 16 Окт 2001, 23:10

Мнениеот лунатик » 14 Сеп 2005, 17:47

ЗДДС:
ОСВОБОДЕНИ ДОСТАВКИ
Видове
Чл. 33. (1) (Изм. - ДВ, бр. 42 от 2003 г.) При условията на този закон са освободени доставките с предмет, изброен в чл. 34 - 52б.
..................
Правни услуги
Чл. 43. Правни услуги по смисъла на този закон са услугите, осъществявани от адвокат или нотариус по реда на Закона за адвокатурата или Закона за нотариусите и нотариалната дейност.
-----------
Щом извършване на правната услуга е освободена доставка, мисля че без значение ще е дали адвокатското дружество е регистрирано по ЗДДС. Просто върху тези освободени доставки няма да се начислява ДДС.
Верно е, че в ЗДДС има дефиниция, че правна услуга е тази осъществена от адвокат (единак) по реда на ЗА, но не и от адв. дружество. Но си мисля, че чл. 43 е с произход отпреди приемане на новия ЗАдв., така че в оня момент не е имало възможност за се предвидят и адв. дружества, които също осъществяват дейността си по ЗАдв.
лунатик
 

Мнениеот nedkov » 15 Сеп 2005, 15:19

Не мога да се въздържа да не споделя становището си, че това е една позорна за българското право разпоредба, издействана от адвокатското лоби в парламента и надявам се скоро да бъде отменена. Това е единствената разпоредба, която освобождава от ДДС не самата услуга , а само ако услугата е извършена от адвокат, или нотариус.Т.е. ако получите платена консултация от адвокат, тя ще е без ДДС, а от всеки друг ще е с ДДС, т.е. 20% по-скъпа Докато нотариална дейност не може да извърши никой освен регистриран нотариус, то консултантска дейност без процесуално представителство могат да извършват всички юристи, а не само регистриран адвокат. Ето защо тази разпоредба ползва само адвокатите, като оскъпява услугата на неадвокатите с 20 % и намалява конкурентноспособността й на пазара. Тя противоречи на всички принципи на данъчното облагане, а освен това лигитимира адвокатите като някакво социално слабо съсловие, бих казал по-слабо от инвалидите, които не са освободени от ДДС само затова че са инвалиди. И това в една държава , в която повече от половината население гладува, но си купува хляб и лекарства с ДДС. По телевизията му се явяват адвокати, които от затлъстяване трудно преминават през нормална врата и му обясняват, че може да е гладно и болно, но поне получава квалифицирана правна помощ от тях без ДДС.
Конкретно на въпроса. Има два основни вида адвокатски дружества - едното е ЮЛ, а другото е неперсонифицирано. За първото е абсурдно да се твърди, че ако мине оборот над 50 000 не трябва да се регистрира и да начислява ДДС. За втория може да се спори, но тъй като данъчното законодателство изисква обща данъчна регистрация и на неперсонифицирани дружества ми се струва, че няма да е здравословен за дружеството спорът с данъчните дали е следвало или не да се регистрира по ДДС или не и дали е следвало или не да начислява ДДС. Абсурдно е да се приеме от данъчните органи по-горе посоченото разширително тълкувание на разпоредба, която регламентира изключение от принцип, т.е. че това което важи за адвокатите важи и за дружествата .
Така, че дружеството ако е регистрирано по ДДС ще Ви издаде ДДС фактура и ще Ви начисли ДДС. Това се прави обаче само при обслужване на регистрирани по ДДС клиенти, които си възстановяват начисленото ДДС. Иначе за другите клиенти има много начини дружеството да избегне начисляването на ДДС, тъй като няма да е конкурентноспособно. Какви са начините е друг въпрос.
nedkov
Младши потребител
 
Мнения: 27
Регистриран на: 10 Сеп 2005, 09:09


Назад към Взаимопомощ


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 68 госта


cron