Страница 1 от 1

Правната природа на гражданския договор?

МнениеПубликувано на: 01 Сеп 2005, 17:46
от Иво
Колеги, моля Ви, бихте ли ми дали насока, къде да попрочета, за да ми се изясни правната същност на Гражданския договор :?: Всички примерни договори, които намерих са по чл. 258, 280 ЗЗД. А по ТЗ не може ли да се сключи граждански договор :?: Не е ли такъв "Договора за възлагане на управление" :?:
И един конкретен въпрос, защото такъв проблем стои сега пред мен: Може ли в Граждански договор да се определи възнаграждение "ДО" определена сума (а не конкретна) :?: Общо взето трябва да направя Граждански договор, който притежава всички признаци на Консултантски договор (ама се иска да е граждански :? ). И в крайна сметка консултантския договор не е ли разновидност на договор за изработка (все пак консултанта изработва в писмен вид експертно мотивирано мнение по даден въпрос - тоест влага интелектуален труд), който пък от своя страна може да бъде граждански :?: :!:

Моля Ви най-сърдечно, помогнете ми, че съвсем се оплетох .... :cry:

МнениеПубликувано на: 01 Сеп 2005, 18:04
от галина
Колега,всички въпроси които поставяте ще ги намерите в книгата на Захари Торманов-"Договорът ".Там има примерни образци,тълкувания и разработки.Сигурна съм,че ще ви помогне да си изясните много неща.

МнениеПубликувано на: 01 Сеп 2005, 18:14
от накаяма
Колега,
Относно "Договор за възлагане на управление" направете справка в "Коментар на промените в Търговския закон"; ИК "Труд и Право" 2003г -
53-54с., 85с. и сл.

МнениеПубликувано на: 02 Сеп 2005, 09:16
от Иво
Имам книгата на Захари Торманов, но не намирам нищо за Граждански договори или поне не са изрично упоменати. Иначе това безспорно е едно много полезно за практиката помагало 8)
Тъй като и КТ не споменава никъде Граждансия договор, според моите скромни разсъждения, той е създаден от практиката точно с цел да заобикаля Кодекса. Иначе си е типичен договор за изработка или поръчка.... Вие какво ще кажете по въпроса :?:

МнениеПубликувано на: 02 Сеп 2005, 09:55
от Гост
Подобни въпроси може да задава само студент второкурсник :x

МнениеПубликувано на: 02 Сеп 2005, 10:22
от Койчо от Конаре
:lol:

Всички договори, които не са търговски, трудови или междудържавни, са граждански.

Практически най-често наричат така договора за изработка, но това е, за да го отграничат от трудовия, а не защото останалите договори по ЗЗД са селски.

МнениеПубликувано на: 02 Сеп 2005, 10:27
от Койчо от Конаре
А в един договор ако се определи възнаграждение ДО определена сума, трябва да се определи и начинът, по който ще бъде уточнена впоследствие.

МнениеПубликувано на: 02 Сеп 2005, 10:33
от Койчо от Конаре
Колкото до договора за възлагане на управлението, който само е споменат в ТЗ, той може да бъде трудов и тогава за него си важат правилата на КТ, или да не бъде трудов (а граждански), и тогава за него ще си важи ЗЗД. За физическото лице, на което се възлага управлението, той не е търговски, защото самото управление не е търговска дейност и съответно тази страна по договора не е търговец.

П.П.

МнениеПубликувано на: 02 Сеп 2005, 10:37
от Койчо от Конаре
Иначе другата страна е търговец, договорът е свързан с дейността му и за него би трябвало да се прилагат и правилата на ТЗ за търг. сделки.

П.П.

МнениеПубликувано на: 02 Сеп 2005, 10:37
от Койчо от Конаре
Иначе другата страна е търговец, договорът е свързан с дейността му и за него (договора) би трябвало да се прилагат и правилата на ТЗ за търг. сделки.

МнениеПубликувано на: 02 Сеп 2005, 10:44
от Койчо от Конаре
Всъщност като порових - приема се, че този договор има чисто гражданскоправен характер.
Това и е лошото на липсата на регистрация, че не можеш да триеш. Дори когато постнеш едно и също нещо два пъти. ;-)

МнениеПубликувано на: 02 Сеп 2005, 11:05
от Иво
Койчо от Конаре, благодаря ти много за обясненията :)


Anonymous написа:Подобни въпроси може да задава само студент второкурсник :x

"гост", ти, като си толкова умен и си седял на лекциите във втори курс вземи дай някакво адекватно мнение а не ръси само хитрости. Въпроса ми беше от чисто практическа гледна точка, щото учебниците и аз съм ги чел.............

Ами?

МнениеПубликувано на: 02 Сеп 2005, 11:10
от Юристче
Явно нищо не си научил от толкова четене!
А иначе за консултация трябва да се плати, смятам аз!
:lol:

Re: Ами?

МнениеПубликувано на: 02 Сеп 2005, 11:16
от Гост
Юристче написа:Явно нищо не си научил от толкова четене!
А иначе за консултация трябва да се плати, смятам аз!
:lol:

да не си счетоводител да смяташ :lol:
Форума е за взаимопомощ - не виждам да има критерий кой колко трябва да знае. Освен това не карам никого на сила да ми помага. А за платена консултация едва ли щях да търся тук.

Благодаря на всички, които ми помогнаха, а другите ..... айде и на тях много поздрави без лоши чувства 8) Явно другия път като питам, ще трябва да се подготвя като за изпит, за да не се излагам пред уважаемите колеги :wink: