начало

Адвокатка е била задържана, докато защитава ЧСИ Адвокатка е била задържана, докато защитава ЧСИ

екотакса

Поставяне и решаване на правни казуси
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


екотакса

Мнениеот Юрист-шофьор » 01 Сеп 2005, 11:09

Колеги, бихте ли ми помогнали с информация къде е уредена екотаксата, която се дължи при прехвърляне на собствеността върху МПС? Имам спомен, че беше в акт на М-вото на околната среда и водите, но нещо не мога да го намеря. И също - как точно се определя стойността на автомобила?
Благодаря предварително.
Юрист-шофьор
 

Re: екотакса

Мнениеот Гост » 01 Сеп 2005, 14:51

ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 137 ОТ 29 ЮНИ 1999 Г. ЗА ПРИЕМАНЕ НА ТАРИФА ЗА ТАКСИТЕ ЗА ПРОДУКТИ, СЛЕД УПОТРЕБАТА НА КОИТО СЕ ОБРАЗУВАТ МАСОВО РАЗПРОСТРАНЕНИ ОТПАДЪЦИ (ЗАГЛ. ИЗМ. - ДВ, БР. 98 ОТ 2001 Г., ЗАГЛ. ИЗМ. - ДВ, БР. 19 ОТ 2004 Г.)

виж чл.6 от Тарифата
Гост
 

Re: екотакса

Мнениеот Гост » 01 Сеп 2005, 14:55

Още по темата: Погледни и §3 от същата тарифа
Това е нещо допълнително за информация:"Собствениците на излезли от употреба автомобили могат да ги паркират на територията на личен имот и да не ги предават за разкомплектуване, но по закон нямат право сами да ги разфасоват.




Адвокат ще оспорва пред ВАС новия налог, хората на Долорес Арсенова не са притеснени от този факт. Съдът вече е гледал подобно дело и то е свършило в полза на министерството

НЕЛИ ЧОЛАШКА

Може би е силно казано скандал, но все пак се развихри някаква драма около въведената от миналата година екотакса от 80 лв. за автомобилите. В редакцията на в. "Сега" се обади столичният адвокат Боян Рангелов, който обяви, че ще оспорва налога пред Върховния административен съд. Аргументите му срещу поредния удар по джоба на собствениците на автомобили са много.

Доводите на адвоката срещу таксата

Основният и най-силен според Рангелов довод срещу събирането на тези 80 лв. е фактът, че таксата е въведена с правителствено постановление, а това е противоконституционно. Съгласно чл. 60, ал. 1 от основния закон на държавата данъци и такси се въвеждат само със закон, припомня юристът. Този факт според него ще му донесе сигурна победа в съда и ще превърне въпросното постановление на МС в поредното осъдено от ВАС за незаконно.
Освен че таксата е въведена с постановление, според Рангелов тя съвсем не е такса, а си е чисто и просто данък. Аргументът му е, че срещу внесените 80 лв. собственикът на т. нар. моторно превозно средство не получава нищо насреща. "Следователно за МПС в движение това се явява още една данъчна тежест, наред с пътната такса и данъка за собственост", твърди адвокат Рангелов.
Това обаче, което е привлякло първоначално вниманието на юриста върху екотаксата, е писмо на екоминистърката от края на ноември миналата година до МВР, ДНСП и КАТ, в което се уточнява от коя точно дата се дължи налогът. В документа, разпратен до въпросните служби от екоминистърката, се уточнява, че с екотакса трябва да бъдат облагани всички притежатели на МПС-та, които прехвърлят правото на собственост или на които колата излиза от употреба преди 2007 г. Тази разпоредба на Арсенова противоречи на въпросното постановление на МС, категоричен е Боян Рангелов. Той се позовава на ал. (2), параграф 3 от преходните и заключителните разпоредби на документа, който гласи следното: "При излизане на МПС от употреба в срока по ал. 1 (1 януари 2007 г.) или когато в този срок се извършва прехвърляне на правото на собственост върху МПС, таксата по чл. 6, ал. 2 т. 3 трябва да бъде платена." Този текст според адвоката означава, че таксата не трябва да се събира преди 2007 г. от хората, чийто автомобил излиза от употреба или за коли, които си сменят собственика в страната. По негово мнение разпоредбите в постановлението са двусмислени и неграмотно написани.

Отговорът на експертите от екоминистерството

Истина е, че екотаксата е въведена с постановление на Министерския съвет от 1999 г., но затова има и законово основание и то на базата на два нормативни акта, коментира Щерьо Ножаров, юрист на Министерството на околната среда и водите. Единият е старият Закон за опазване на околната среда, според който фирмите и гражданите плащат такса, когато замърсяват околната среда в границите на допустимите норми. А излезлите от употреба автомобили се водят именно отпадък, замърсяващ околната среда. Подобна такса е предвидена и в Закона за ограничаване вредното въздействие на отпадъци върху околната среда. Там пък е записано, че "За продукти, които в процеса на тяхното производство или след крайната им употреба образуват опасни или масово разпространени отпадъци, се заплаща такса". Наличието на тези текстове в тези закони означава, че е спазено изискването по конституция, категоричен е юристът на екоминистерството.
Що се отнася до онзи параграф 3, в който се уточнява кой и кога трябва да внася сумата, Ножаров признава, че текстът не е идеално написан. Но бил ясен. По принцип и у нас и в световен мащаб няма идеални закони, обяснява той. Шегува се, че ако не било така, адвокатите ще останат без хляб. При тълкуване обаче ставало ясно, че таксата от 80 лв. при прехвърляне на автомобил и при изкарване от употреба преди 2007 г. трябва да се плати веднага.
Това се налагало, защото в противен случай собствениците на коли, внесени в периода 2002-2007 г., закупени от страната по това време или изкарани от употреба, ще останат извън разпоредбите на постановлението и след 2007 г. де факто няма да дължат такса. А идеята е всеки собственик да плати този налог.
Експертите от екоминистерството не могат да се съгласят и с твърдението, че таксата всъщност е данък, защото срещу нея не се получава никаква услуга. Срещу 80-те лв. собствениците ще могат да се освободят безплатно от излезлия от употреба автомобил.
Във ведомството на Долорес Арсенова не се притесняват особено от оспорването пред ВАС на екотаксите, налагани по Закона за опазване на околната среда. Това не се случва за първи път. Плащането им е било оспорвано от фирма през 2001 г. и тогава съдът се е произнесъл в полза на налагането на екотакси.

Кой дължи в момента екотакса и какво точно ще получи срещу нея?

И така, ако се вярва на експертите в МОСВ, още от началото на миналата година по 80 лв. еднократно трябва да платят всички собственици на автомобили, които си внесат кола, купят си возило от някой друг в страната или решат да си изкарат автомобила от употреба. За излязъл от употреба лек автомобил се счита този, който е с прекратена регистрация, не му е правен годишен технически преглед повече от две последователни години и е паркиран върху държавна или общинска собственост и колите, които не могат да бъдат идентифицирани, защото нямат регистрационен или друг номер. По принцип няма проблем, ако неизползваното возило е паркирано върху лична собственост. В този случай притежателят му обаче няма право да го разфасова сам и да раздава или продава частите му. От екоминистерството даже се канят да впишат в нормативните документи срок от максимум 6 месеца, в които излязлото от употреба МПС може да остане на личен терен. После ще трябва задължително да бъде предадено за преработка. В момента няма подобни ограничения.
Хората, които са придобили автомобила си преди началото на 2002 г. и не го извадят от употреба до 2007 г., ще трябва да си платят таксата след 2007 г. При вноса на колата от чужбина таксата се дължи от вносителя, а не от гражданина, който я купува в България, специално напомнят от екоминистерството. Едрите вносители се съобразявали с тази разпоредба, но дребните търговци от столичния пазар за коли в Горубляне обикновено заблуждавали купувачите, че сами трябва да си платят налога.
Сумата по принцип се превежда по сметка на Националния фонд по опазване на околната среда, който от няколко месеца е държавно предприятие. Парите не се плащат на ръка в КАТ, както се твърди понякога. В пътна полиция обаче са разлепени сметките, в които трябва да се внесат. Освен това там са задължени да изискват квитанция за платената такса преди да регистрират или прекратят регистрация на автомобил. Тъй като това изискване явно не се спазвало много стриктно, наложило се Долорес Арсенова да изпрати не едно, а две писма, с които да напомни за екотаксата. Това от ноември е второто.
Напомнянето дало резултат. Докато от януари до края на август м. г. били събрани едва 48 100 лв. за 513 коли от всичките 65 287 регистрирани за този период, то само за последните 4 месеца на годината сумата във фонда нараснала до 2 млн. лв.
С тези пари ще се финансира създаването на няколко големи центъра в държавата за разкомплектуване и преработка на стари автомобили. Достатъчни ще са 2-3 такива центъра, разпределени в различни краища на държавата. Те ще се построят от фирми, които ще кандидатстват с проекти пред фонда. Вече имало мераклии. Идеята е общините чрез оторизирани от тях фирми да събират на определени места излезлите от употреба автомобили и после те да се извозват до въпросните центрове и там да става преработването им.
Де факто услугата, която гражданите получават срещу въпросната еднократна такса от 80 лв. е вдигане и извозване на старото возило до съответните бунища за стари коли, откъдето по-нататък отива в специалните центрове за преработка. За тази услуга собствениците на автомобили няма да плащат допълнително. Това важи и за собствениците на автомобили, които ще излязат от употреба, преди да са създадени центровете за разкомплектуване и именно затова те трябва да си платят таксата. В момента разфасоването се поема от около 70 разкомплектувачници по общини.
"Колата е като битовите отпадъци, за които плащаме данък смет, за да ни ги прибират. Тези, които се грижат по-нататък за отпадъка естествено имат разходи", обясни инж. Стефан Стефанов, главен експерт в отдел "Управление на отпадъците" в екоминистерството.

Предистория на въвеждането на налога

Въвеждането на екотакса и създаването на специални места за преработка на излезлите от употреба коли изисква от нас директива 53 на Европейския съюз от 2000 г. Ние сме помолили за отлагателен период до 2011 г., но дотогава най-късно трябва да сме готови с центровете за разкомплектуване и преработка на стари коли. За целта е бил проучен опитът на Германия и Холандия, а консултанти от Германия са помагали при изработването на наредбата за намаляване замърсяването с отпадъци от МПС. В Холандия таксата се плаща, когато се купува автомобила, а в Германия - при бракуването му. Практиката обаче сочи, че германската система е по-неефективна, защото много честно не се плащала таксата под предлог, че автомобилът е препродаден. Затова експертите решили в България да се възприеме холандската практика екотаксата за коли да се плаща при купуването на автомобила.



Екотаксата при внос на коли трябва да се плащат от автокъщите и дребните вносители, а не от купувача.

от в."Сега" "
Гост
 


Назад към Взаимопомощ


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 60 госта


cron