начало

Адвокатка е била задържана, докато защитава ЧСИ Адвокатка е била задържана, докато защитава ЧСИ

Възлагане на имот-спешен въпрос.

Поставяне и решаване на правни казуси
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Възлагане на имот-спешен въпрос.

Мнениеот георги » 13 Сеп 2005, 08:58

Колеги, следва ли възлагането на имот да се счита за сделка подлежаща на облагане с ДДС?
Ще съм Ви благодарен, ако се аргументирате на основата на ЗДДС и ППЗДДС.
Предварително благодаря на всички изразили становище.
георги
 

Мнениеот praktika » 13 Сеп 2005, 10:40

Не. Самото възлагане става с акт на СИ, който не отговаря на хипотезите на ЗДДС и ППЗДДС.
praktika
Младши потребител
 
Мнения: 83
Регистриран на: 08 Сеп 2005, 15:02

Мнениеот георги » 13 Сеп 2005, 12:48

Колега, благодаря за бързото отзоваване.
По въпроса, ЗДДС - чл.47, казва, че реализирането на обезпечения, в случая ипотека на имот, не се облага, но ППЗДДС- чл.49 конкретизира, че чл.47 ЗДДС не се прилага при продажба на ипотекирания имот с цел удовлетворяване на обезпечения кредитор чрез същата тази ипотека.Това първо и второ, е ли сме изправени пред хипотеза на продажба по смисъла на тази разпоредба или възлагането може да се счита за изключение от правилото?
Отново благодаря предварително!
георги
 

Мнениеот nedkov » 13 Сеп 2005, 13:26

Струва ми се, че Ви дадоха грешен отговор. Чл.47 ЗДДС се отнася само за сделките договор за залог и договор за ипотека, но не и реализацията на залога и ипотеката и затова, чл.49 ППЗДДС просто доуточнява. Прилата се ППЗДДС
Чл. 54. (1) Регистрираното лице е длъжно да начисли данък за доставката и в случаите на продажба на заложена или ипотекирана от него вещ с цел удовлетворяване на обезпечения кредитор.
(2) В случаите по ал. 1 лицето, оправомощено от съответния специален закон да извърши продажбата, внася дължимия данък по продажбата по банковата сметка на длъжника
Изводът е, че възлагането на ипотекирания имот от съдия изпълнител, както и прехвърянето на всеки друг имот на длъжника , който е регистрирано по ЗДДС лице е облагаема сделка по ЗДДС, тъй като изрично не е определена за освободена. Ако собственик е нерегистрирано лице сделката не е облагаема по ЗДДС. Оскъдната регламентация на процедурата по 54 ППЗДДС създава много проблеми на практика. Най вече те възникват от обстоятелството, че продаващият орган не може да издаде данъчна фактура, по която да начисли ДДС, а само трябва да включи ДДС в оценката и актовете си, а фактурата следва да се издаде от длъжника, който в повечето случаи или отказва или е в неизвестност. В такъв случай купувачът остава без фактура и не може да ползва данъчен кредит.Но това е друг въпрос
nedkov
Младши потребител
 
Мнения: 27
Регистриран на: 10 Сеп 2005, 09:09

Мнениеот praktika » 13 Сеп 2005, 14:43

Така или иначе практиката показва, че по една или друга причина не можеш да получиш дан. фактура. Което се превръща в проблем при една бъдеща продажба на имота. Тази схема са правени опита да бъде приложена при т.нар. "източване на ДДС" - завишава се стойността на имота и длъжникът издава фактура на завишената стойност.
praktika
Младши потребител
 
Мнения: 83
Регистриран на: 08 Сеп 2005, 15:02


Назад към Взаимопомощ


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 58 госта


cron