Страница 1 от 1

посредническа дейност

МнениеПубликувано на: 29 Ное 2003, 17:33
от Anwalt
Наредба за условията и реда за извършване на посредническа дейност по наемане на работа:

Колеги, може ли някой да ми помогне при тълкуването на чл.6 от Наредба за условията и реда за извършване на посредническа дейност по наемане на работа.

Ето извадка от наредбата:

“Чл. 2. (1) Посредническата дейност по наемане на работа включва предоставяне в съвкупност или поотделно на посреднически услуги по:
1. информиране и консултиране на търсещите работа лица и на работодателите;
2. психологическо подпомагане на търсещите работа лица;
3. насочване към професионално и/или мотивационно обучение;
4. насочване и подпомагане за започване на работа, включително в друго населено място в страната или в други държави.

Чл. 3. Посредническа дейност могат да извършват физически и/или юридически лица с повече от 50 на сто българско участие, регистрирани по Търговския закон или по Закона за кооперациите, както и организации на работодателите, организации на работниците и служителите, регистрирани по българското законодателство като юридически лица с нестопанска цел, в чийто предмет на дейност е предвидено извършване на посредническа дейност по наемане на български граждани в страната и/или в чужбина и/или на моряци, наричани по-нататък "посредник".

Чл. 6. Правото на извършване на посредническа дейност не може да се прехвърля или преотстъпва на други физически и/или юридически лица. “

Въпросът е в следното: Лице, получили разрешение за посредническа дейност може ли да упълномощи друго лице да за определен период да извършва част от действията , изброени в чл.2 (1), например да информиране на търсещите работа лица? С други думи лицата по чл.6 могат ли да сключват договор за търговско представителства или договор за поръчка или да дават пълномощно на други лица за действията, изброени в чл.2(1) ?

Терминът "прехвърля" предполага разпореждане с правото за извършване на посредническа дейност и забраната за това прехвърляне не поставя въпроси, а и случаят не е такъв - посредникът няма намерение да се разпореди , т.е да го прехвърли на друго лице.
Но терминът "преотстъпва" какво означава? "Преотстъпва" и "упълномощава" синоними ли са или забраната за преотстъпване не значи забрана за упълномощаване?

Re: посредническа дейност

МнениеПубликувано на: 30 Ное 2003, 14:50
от anwalt
Колеги , имате ли идея?